Znaki BHP w miejscu pracy – podstawowe informacje

Znaki BHP muszą znajdować się w każdym miejscu pracy, gdzie występuje zagrożenie życia. Są one niezbędne również w przypadku przyszłych niebezpieczeństw – pożarów lub wybuchów materiałów. Dzielą się na wiele różnych rodzajów i kategorii. Które z nich spotyka się najczęściej? 

Znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem 

Znaki BHP dzielą się najczęściej na ostrzegawcze i zakazu. Ważne są odpowiednie zabezpieczenia w razie pożarów, gdzie znaki informują o postępowaniu w razie stresowych sytuacji. Bardzo czytelne są piktogramy przeciwpożarowe, które pokazują, w jaki sposób uciec z pomieszczenia albo jak znaleźć gaśnicę. Znaki ostrzegawcze często informują o zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń np. przed ogłuszeniem albo poparzeniem. 

Znaki informacyjne, zakazu i nakazu 

Znaki BHP nie tylko ostrzegają przed różnymi sytuacjami, ale również nakazują niektóre zachowania. Mogą one wskazać czy w danym miejscu trzeba nosić odpowiednie gogle albo ochronę słuchu. Znaki zakazu są kluczowe przy strefach niebezpiecznych. Mogą one też zabronić palenia w niebezpiecznym obszarze lub przechodzenia w danym miejscu ze względu na poruszające się pojazdy. Popularne są też znaki informacyjne, które mogą wskazywać punkty pierwszej pomocy, gdzie dostępne są nosze albo opatrunki. 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × cztery =