Zakup używanego auta – plusy i minusy

Każdy, kto choć raz stawał przed wyborem auta dla siebie, wie jak żmudne mogą być poszukiwania i jak trudno podjąć decyzję. Kluczową kwestią, która będzie wymagała sprecyzowania jest wybór pomiędzy nowym a używanym pojazdem. Oba warianty mają zarówno wady i zalety, czym wobec tego powinniśmy się kierować?

Auto z drugiej ręki – czy warto?

Używane pojazdy mają zasadniczą zaletę – niższą cenę od ich odpowiedników z salonu. Rynek samochodów używanych jest tak duży, a oferta bogata, że bez problemu znajdziemy w niej odpowiednią do naszych możliwości finansowych opcję, wyznaczamy budżet, jakim dysponujemy i ruszamy na poszukiwania. Oczywiście, z uwagi na mnogość ofert, istnieje także ryzyko, że nie każdy sprzedający będzie wobec nas uczciwy i udzieli rzetelnych informacji na temat stanu auta, jego wypadkowej historii oraz poprzednich właścicieli, czy zakresu przeprowadzanych do tej pory napraw. Tutaj z pomocą przychodzą nam polskie i zagraniczne bazy pojazdów, w których możemy zweryfikować numer VIN samochodu i poznać jego historię.

Jak sprawdzić VIN? Istnieje wiele serwisów internetowych, które świadczą taką usługę. Po wpisaniu 17-znakowego unikalnego numeru identyfikacyjnego, uzyskamy raport na temat specyfikacji samochodu, wyposażenia, co pozwala zweryfikować stan aktualny pojazdu. W rozszerzonej wersji raportu otrzymamy historię wypadkową, jeśli taka istnieje, informację na temat przebiegu, czy wyciąg z raportu kradzieży.

Wadą zakupu używanego auta jest przede wszystkim jego stopień zużycia, co oznacza niekiedy konieczność poniesienia sporych inwestycji na części eksploatacyjne oraz naprawy. Nie mamy również możliwości zweryfikować w jaki sposób auto było użytkowane przez właściciela, jaki był jego styl jazdy, który może się przekładać na stan techniczny auta. Oczywiście, w przypadku zainteresowania danym egzemplarzem możemy spróbować negocjować cenę i pomniejszyć ją o koszt ewentualnych napraw. Jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że im starsze i bardziej zużyte auto, tym wyższe potencjalne koszty jego użytkowania.

Może jednak nowe?

Jeśli dysponujemy większym budżetem i chcemy mieć pewność co do wszelkich informacji o aucie, które ma nam długo posłużyć, skierujemy swe kroki do salonu samochodowego. W takim przypadku nie musimy obawiać się o fałszowanie przebiegu, ani o wypadkową przeszłość, a także pozbywamy się wątpliwości związanych z ewentualnym użytkowaniem auta przez inne osoby. Nowy samochód nie będzie nosił śladów zużycia, a wszystkie jego podzespoły są fabrycznie nowe. Czy wobec tego rozwiązanie w postaci zakupu nowego egzemplarza ma jakieś wady?

Przede wszystkim fakt posiadania auta z salonu nie gwarantuje nam bezawaryjnego użytkowania. Niektóre samochody (szczególnie modele z pierwszych lat ich produkcji) mogą posiadać wady, których producent nie zdążył wyeliminować. W takim przypadku często przeprowadzane są akcje serwisowe, mające na celu bezgotówkowe usunięcie usterki. Wadą posiadania nowego auta może być również fakt, że aby gwarancja producenta na dany egzemplarz była ważna, jesteśmy zobowiązani przez określony czas serwisować nasze auto w konkretnym autoryzowanym serwisie, co z kolei wiąże się ze znacznie większymi wydatkami niż w przypadku napraw u zaufanego mechanika. 

Stając przed decyzją o zakupie auta warto rozważyć wszelkie wady i zalety każdego rozwiązania, jednak większość wątpliwości sprowadzać się będzie do kwestii finansowych. Mamy świadomość, że użytkowanie i utrzymanie samochodu w świetnym stanie technicznym zawsze stanowi obciążenie dla finansów, jednak to do nas należy decyzja jaki wariant wybierzemy, a w konsekwencji, jak często będziemy odwiedzać sklep z częściami samochodowymi i mechanika.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dziewięć + 5 =