Z czego powinno być zrobione szambo – najlepsze materiały na zbiorniki

Szamba są zbiornikami bezodpływowymi przeznaczonymi na nieczystości. Montuje się je na posesjach, które nie mają bezpośredniego dostępu do kanalizacji. Zbiornik ten musi być nie tylko szczelny, ale także na tyle duży, aby nie zapełniał się zbyt szybko. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szamb wykonanych z różnych materiałów.

Rodzaje szamb

Szamba z tworzyw sztucznych wytwarzane są najczęściej z polipropylenu lub żywic poliestrowych. Ich zaletą jest to, że są lekkie i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem. Cechują się także doskonałą szczelnością, dzięki czemu nie ma obaw o ich rozszczelnienie i zanieczyszczenie środowiska. Nie wytrzymują one dużych obciążeń, dlatego muszą być umieszczane na odpowiedniej głębokości, a dodatkowo przykryte sporą warstwą ziemi. Innym rodzajem szamb są te wykonane z betonu oraz żelbetu. Cechuje je spora wytrzymałość, co sprawia, że w ich przypadku nie trzeba stosować dodatkowych wzmocnień. Szamba betonowe mogą składać się z kręgów, które układa się jeden na drugim. Najbardziej popularne są jednak te z gotowych prefabrykatów, które można znaleźć na stronie https://szamborambo.pl/. Są one proste i szybkie w montażu. Ich duża masa sprawia, że można je umieścić nawet na wilgotnym gruncie bez obaw, że woda gruntowa je podmyje. Jeśli zbiornik wykonany jest z dobrej jakości betonu będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu posłuży przez lata. W zależności od potrzeb oraz wielkości gospodarstwa domowego można zdecydować się na montaż szamba jedno- lub dwukomorowego. 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście − jedenaście =