Wyposażenie nowoczesnej sypialni

W każdym domu sypialnia jest jednym z kluczowych pomieszczeń, gdyż stanowi idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. To prawdziwy azyl pozwalający się odprężyć po ciężkim dniu spędzonym w pracy czy szkole. Wnętrze to można zaaranżować na różne sposoby, ale w ostatnich latach ogromnym powodzeniem cieszy się zwłaszcza styl nowoczesny. Jego wyróżnikiem są m.in. łóżka z pojemnikiem i inne funkcjonalne meble, oryginalne dodatki, a także doskonale przemyślana forma.  

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny we wnętrzach? 

Styl nowoczesny w aranżacji pomieszczeń domowych jest znany od początku XX wieku – zrodził się w opozycji do dominującego w poprzednim stuleciu stylu opartego na intensywnej ornamentyce. Odznacza się on dużym minimalizmem (niewiele mebli i elementów dekoracyjnych), ogólną prostotą oraz wyjątkowo wysoką funkcjonalnością poszczególnych rozwiązań.

Podstawą organizacji całej przestrzeni są tutaj linie równoległe oraz prostopadłe, wzdłuż których są ustawiane meble, które również bazują w swoim ogólnym designie na nieskomplikowanych formach. Priorytetem jest uzyskanie jak największej przestrzeni i ilości wolnego miejsca kosztem wyposażenia. W obrębie stylu nowoczesnego wyróżniamy m.in. styl skandynawski, awangardowy, a także industrialny. W sypialniach najczęściej jednak króluje ten pierwszy.

Na jakie meble warto postawić?

W nowocześnie urządzonej sypialni na pierwszym planie powinno stać łóżko, które koniecznie musi być wygodne, a jednocześnie odznaczać się ciekawą stylistyką. Wiele osób decyduje się na drewnianą konstrukcję z tapicerowanym lub metalowym zagłówkiem (niekiedy jest on połączony z różnorodnymi półkami czy nawet oświetleniem). Jeśli z kolei zależy nam na bardziej awangardowym rozwiązaniu, to rozważmy zakup łóżka fornirowanego, wykonanego z drewna egzotycznego – najczęściej palisandru, hebanu albo teaku.

Pamiętajmy jednak, aby tego typu produkt został umieszczony w bezpiecznej odległości od grzejników, gdyż wysoka temperatura może wpływać destrukcyjnie na strukturę drewna. W związku z tym, że w nowoczesnej sypialni w dużej mierze liczy się funkcjonalność, wybierajmy konstrukcje z wysuwaną skrzynią, w której można schować pościel lub inne elementy wyposażenia. Warto poważnie pomyśleć zwłaszcza o łóżkach z pojemnikiem do pokoju dziecięcego, bo maluchy mają często duży problem z utrzymaniem porządku. Można je znaleźć na https://bigmeble.eu/lozka-z-pojemnikiem/140×200.

Kolejnym istotnym meblem jest szafa. Najlepiej postawić na model bez zbędnej ornamentyki i o prostych, geometrycznych kształtach. Priorytetem jest pojemność – szafa powinna bowiem pomieścić naszą całą garderobę. Optymalnym wyborem jest wersja z drzwiami przesuwnymi, dwiema przestrzennymi komorami na ubrania (wyposażonymi w wieszaki) oraz licznymi półkami na drobniejsze rzeczy. Poza łóżkiem i szafą w nowoczesnej sypialni należy umieścić m.in. szafki nocne oraz szklany stolik. Dodajmy, że w tego tupu wnętrzach często stawia się na niebanalne materiały, takie jak kamień, stal albo szkło. 

Odpowiednia kolorystyka i oświetlenie również mają duże znaczenie

Nowoczesna sypialnia wymaga zastosowania określonej kolorystyki i zaprojektowania właściwych źródeł światła. Jeśli chodzi o ten pierwszy element, to we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku najlepiej spisują się jasne i stonowane barwy, ponieważ uspokajają i pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę (biel, szarości, beże, błękity itp.). Należy jednak koniecznie wprowadzić również jakiś mocny akcent, np. w postaci czerwonych poduszek dekoracyjnych, metalowego wazonu czy wzorzystej firany.

Z kolei oświetlenie odgrywa dużą rolę nie tylko ze względu na wartość użytkową (rozjaśnienie przestrzeni), ale także możliwość nadawania wnętrzu nastroju i atmosfery intymności. Z pewnością nie wystarczy zamontowanie głównej lampy wiszącej pod sufitem (najlepiej w prostej oprawie), ale trzeba też doświetlić mniej dostępne miejsca. Dobrze sprawdzą się w tym celu kinkiety ścienne i listwy LED-owe, które powinny emitować światło o ciepłej barwie – ma ono bowiem właściwości uspokajające i relaksujące. 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


12 − pięć =