Wymiana zaworu bezpieczeństwa – od czego zacząć?

Zawór bezpieczeństwa jest bardzo ważną częścią każdej instalacji. Gdy ciśnienie w niej wzrośnie ponad dopuszczalną wartość otworzy się on automatycznie, aby zapobiec poważnej awarii. Jeśli uległ on uszkodzeniu, przecieka lub nie funkcjonuje prawidłowo konieczna jest jego wymiana. 

Wymiana zaworu bezpieczeństwa krok po kroku

Każdy zawór, co do którego występują podejrzenia, że może nie działać prawidłowo musi zostać wymieniony. Współcześnie odchodzi się zupełnie od naprawy uszkodzonych elementów, ponieważ nie daje to gwarancji, że będą one działały poprawnie. Sprawdzanie zaworów bezpieczeństwa powinno się odbywać najlepiej raz na pół roku. Z reguły posiadają one niewielkie pokrętła, po odkręceniu których z zaworu powinna wypłynąć woda. Jeśli jej strumień nie płynie nieprzerwanie oznacza to, że nadeszła pora na jego wymianę. Nie jest to trudne i można bez problemu przeprowadzić taką wymianę samodzielnie. W pierwszej kolejności musimy przede wszystkim kupić nowy element. Najlepiej wyjąć stary zawór i udać się z nim do punktu stacjonarnego lub zamówić identyczny w sklepie internetowym http://burkert-polska.pl. Do wymiany niezbędny będzie także klucz francuski, zestaw płaskich kluczy, taśma izolacyjna oraz pojemnik, do którego będziemy spuszczać wodę. Nie musi on być bardzo duży. 

Następnie musimy wyłączyć dopływ prądu oraz wody. Wymieniając zawór np. w bojlerze trzeba najpierw opróżnić cały zbiornik. W tym celu należy włączyć kran i poczekać, aż przestanie z niego płynąć woda. Gdy zbiornik opróżni się już całkowicie można przygotować nowy zawór do montażu. Wszystkie gwinty należy owinąć taśmą izolacyjną. Pod bojler ustawiamy pojemnik na wodę. Za pomocą klucza francuskiego trzeba odłączyć dopływ wody. Ostatnim etapem jest odkręcenie starego zaworu, owinięcie gwintu taśmą oraz nałożenie nowego elementu. Na koniec dla pewności, że trzyma się on odpowiednio warto dokręcić go jeszcze kluczem francuskim. Po montażu należy włączyć na nowo dopływ wody i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + dziesięć =