Wybór pompy, a różnice w dawkowaniu

Engineer check generator pump for water sprinkler piping and fire protection system.

Pompy przemysłowe należą do grupy urządzeń o skonkretyzowanym celu i są przeznaczone do pompowania cieczy. Ich działanie jest niezbędne w większości gałęzi przemysłu – od spożywczego, poprzez petrochemiczny, aż na farmaceutycznym czy budowlanym kończąc. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami wynikają głównie z dawkowania, czyli ilości przepływu cieczy w danym czasie, co ma ogromny wpływ na zastosowanie danej pompy. W większości nowoczesnych urządzeń istnieje możliwość sterowania przepływem w dość szerokim zakresie za pomocą mechanicznej zmiany parametrów lub sygnałem zewnętrznym. Doskonałym przykładem jest pompa wrzecionowa, która ma możliwość regulacji obrotu przy wykorzystaniu falowników.

Trochę teorii – czym są pompy przemysłowe?

Pompy przemysłowe służą wyłącznie do pompowania cieczy, dlatego ich budowa musi zapewniać jej swobodny przepływ i szczelność. Większość modeli dostępnych na rynku jest wykonanych między innymi ze stali kwasowej lub żeliwa i charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na duże przeciążenia wynikające z ciągłej pracy, jak i na podwyższone ciśnienie, panujące we wnętrzu. Zazwyczaj pompy przemysłowe są wyposażone w dwa przyłącza, z czego jedno do cieczy może być typu SMS, Tri-Clamp lub DIN11851. Od strony powietrza z kolei zwykle stosuje się tradycyjne przyłącze z gwintem wewnętrznym.

Większość modeli wymaga cyklicznego czyszczenia i zabiegów konserwacyjnych, co zostało przemyślane już na etapie ich projektowania. Zazwyczaj proces ten można przeprowadzić na dwa różne sposoby. Pierwszym jest demontaż urządzenia i ręczne wyczyszczenie powierzchni przez pracownika. Drugim zaś, znacznie lepszym i dokładniejszym, jest stworzenie instalacji CIP – Clean in Place. Wówczas mycie przebiega w sposób zautomatyzowany.

Duże restrykcje tyczą się głównie branży spożywczej oraz farmaceutycznej i kosmetycznej. W ich przypadku większość pomp musi mieć odpowiednie certyfikaty FDA lub PZH oraz muszą zostać wykonane z materiałów odpornych na przedwczesne zużycie i korozję. Nie mogą także wchodzić z docelową cieczą w żadną nieplanowaną reakcję chemiczną.

Na czym polega dawkowanie?

Pompy dostępne na rynku różnią się między innymi sposobem transportowania cieczy. Znajdziemy modele, które przesyłają ciecz ciągle i bez przerwy oraz takie, które są przeznaczone typowo do dozowania w odpowiedniej ilości. Pompy, które transportują ciecz ciągle i bez przerwy znajdą zastosowanie między innymi w aplikacjach wymagających szybkiej i ciągłej pracy oraz dużej powtarzalności. Z kolei pompy dozujące dokonują jednorazowego podania odpowiedniej dawki cieczy lub sypkiego materiału, po czym przechodzą w stan oczekiwania i robią to ponownie w danym przedziale czasowym.

Z dozowaniem wiąże się wiele problemów, np. odpowiednia powtarzalność wyników i skorelowanie pracy pompy z innymi elementami całej linii produkcyjnej. Właściciele starszych pomp uskarżają się także na efekt skapywania ostatniej kropli czy długi “ogon” tworzący się podczas dozowania cieczy kleistych. Bardzo często problemem okazują się także ciecze lepkie, które długo opadają na dno danego pojemnika, przez co na ich czubku może zaklinować się spora ilość dawkowanej cieczy. Równie dużym problemem jest pienienie cieczy wtłaczanej do pojemnika. Większość tych problemów jest łatwych do rozwiązania i nie sprawia dużej trudności, lecz wymaga czasu oraz zrozumienia problemu. Ma to także znaczenie w wiertnictwie, gdzie stosuje się przeważnie urządzenia w postaci pomp płuczkowych o doskonałej wytrzymałości.

Dla przykładu skapywanie kropli po podaniu dozy można całkowicie zniwelować za pomocą dawki wstecznej, czyli zassania kropli do wnętrza pompy. Ciągnącą się ciecz kleistą warto usuwać za pomocą zaworu odcinającego przy samej dyszy, a w przypadku pienienia wykorzystać pompę, która zapewni mniejszą moc dozowania produktu. Zazwyczaj pienienie występuje wtedy, gdy maszyna dawkuje zbyt szybko i ze zbyt dużą siłą u wylotu.

Jak wybrać odpowiednią dawkę?

Zazwyczaj podczas projektowania linii produkcyjnej bierze się pod uwagę między innymi sposób dawkowania. Można to zrealizować na dwa sposoby – albo poprzez dozowanie wagowe, albo objętościowe. Większość urządzeń w postaci pomp wyporowych może pracować jako dozujące, lecz tylko objętościowo. W celu stworzenia instalacji dawkującej wagowo należy uzupełnić dane urządzenie w wagę, która przekaże sygnał do pompy i będzie mogła bezpośrednio sterować jej pracą, zapewniając odpowiednią ilość cieczy przesłanej do pojemnika lub na produkt. Zazwyczaj dozowanie wagowe stosuje się podczas podawania cieczy niestabilnej objętościowo, która może zmieniać swoją wagę w zależności od aktualnego stanu.

Podsumowanie

Różnice w dawkowaniu wynikają nie tylko z budowy pompy, lecz także z ustawień wewnętrznych w zakresie danego przedsiębiorstwa. Wydajność dawkowania oraz ilość transportowanej cieczy zawsze należy dostosować do konkretnych wymagań, aby zapewnić właściwą funkcjonalność urządzenia i zmniejszyć ilość nieprawidłowości oraz ewentualnych awarii. Ma to ogromne znaczenie w przypadku zsynchronizowanych urządzeń na skomplikowanej linii produkcyjnej. Po uszkodzeniu jednego z nich nastąpi zatrzymanie pracy całej firmy, co zwykle równa się stratom finansowym.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × pięć =