Wybór mieszkania, którego jakość będzie adekwatna do ceny – jak to zrobić?

Kupno mieszkania to dla wielu osób najważniejsza transakcja w życiu. Wiąże się nie tylko z luksusem posiadania własnego domu, ale też ogromnym obciążeniem finansowym, które, w przypadku, kiedy zakup jest finansowany z kredytu, rozciąga się na kilkadziesiąt lat. Dlatego ważne jest, by w trakcie poszukiwań odpowiedniego lokum zwracać uwagę na to, czy cena żądana za mieszkanie jest na pewno w danych warunkach rynkowych adekwatna i oddaje rzeczywistą wartość nieruchomości. 

Szacowanie wartości nie musi być skomplikowanym procesem

W pierwszej kolejności można zwrócić się do profesjonalnego rzeczoznawcy. Można też na własną rękę szukać informacji o aktualnym stanie rynku nieruchomości i odnieść to do mieszkania, które planuje się nabyć. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie dostępnych algorytmów, które obliczają kwotę, jaką powinno się przeznaczyć na podstawie wprowadzonych danych. Należy wziąć pod uwagę miasto, w którym planujemy nabyć nieruchomość. Najdroższa jest Warszawa, ale niektóre polskie metropolie wcale nie ustępują bardzo pod tym względem stolicy. To, ile kosztuje mieszkanie w Krakowie różni się od cen nie tylko w mniejszych ośrodkach, ale też w wielu innych dużych miastach. Oprócz miejscowości należy wziąć pod uwagę także odpowiednie położenie i skomunikowanie osiedla, piętro, na którym znajduje się mieszkanie i wiek bloku. Następnie trzeba ocenić wewnętrzny stan lokum oraz czy nie wymaga ono gruntownego remontu. Wszystko to ma istotny wpływ na cenę mieszkania, a pominięcie któregoś z nich może wpłynąć na niekorzystną ocenę wartości nieruchomości.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


9 + 5 =