W jaki sposób tworzone jest wino?

Alkohol to substancja znana ludzkości od wieków, a różne rodzaje trunków spożywane są przez nas z różnych pobudek. Najczęściej jest to chęć uroczystego świętowania jakiegoś wyjątkowego wydarzenia, czy też po prostu chęć spędzenia miłego czasu wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku dobrze sprawdzi się wino, uznawane za najbardziej szlachetny napój procentowy. Obecnie możemy go zakupić niemal w każdym sklepie, ale zanim tam trafi, musi być właściwie wyprodukowany. Jak przebiega proces jego tworzenia?

Produkcja wina krok po kroku

W pierwszej kolejności realizuje się oczywiście zbiór dojrzałych winogron, który może być przeprowadzony ręcznie, lub też z pomocą specjalnego kombajnu. Później następuje selekcja owoców, tak aby do dalszego etap przeszły jedynie te najlepsze jakościowo. Tym dalszym etapem jest ich odszypułkowanie oraz zmiażdżenie, dokonywane przez maszynę. Dalej cała procedura może różnić się w zależności od rodzaju wina, jakie chce się uzyskać. Przy czerwonym winie wytrawnym, w przeciwieństwie do białego, pozwala się bowiem dodatkowo na tzw. macerację, czyli kontakt skórek z wyciśniętym sokiem. W ten sposób wydzielają się dopełniające substancje, takie jak chociażby barwniki. Sok poddaje się następnie fermentacji, a więc działaniu drożdży, które przemieniają cukier w nich zawarty w alkohol. W przypadku win czerwonych wydzielany w tym procesie dwutlenek węgla unosi pozostawione skórki do góry, przez co tworzą one kożuch, który trzeba stale regularnie przemieszczać w celu uzyskania jak najlepszych właściwości trunku. Na sam koniec ma miejsce klarowanie oraz filtracja, po których to wino może już spokojnie dojrzewać w odpowiednio przystosowanych beczkach, a po ustalonym okresie zostać przelane do butelek. Tak stworzone wino to z całą pewnością alkohol warty spożywania.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 + 9 =