W jaki sposób działają bezpieczniki i przekaźniki?

Niejednokrotnie nauka elektryki i elektroniki zaczyna się od teorii, którą dopiero później można wykorzystać w praktyce. Znajomość zasad działania najczęściej wykorzystywanych elementów to absolutna podstawa, niezbędna do tworzenia nowych projektów, a także w trakcie diagnozy i napraw. Choć na początku wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane, z czasem układa się w logiczną całość.

Co warto wiedzieć o przekaźnikach?

Przekaźniki są sterowane poprzez podawane napięcie na cewkę, która najczęściej znajduje się w wykonanej z tworzywa sztucznego obudowie. Jednym z najważniejszych elementów przekaźnika jest pojedynczy lub nie styk roboczy, który może przewodzić stosunkowo duże wartości prądu, choć sam jest sterowany niewielką jego ilością. Działanie przekaźnika w dużym skrócie można opisać jako połączenie lub rozłączenie obwodu. Na rynku dostępne są modele różniące się od siebie m.in. konfiguracją styków, a wszystkie najpopularniejsze przekaźniki można znaleźć w sklepie AVT na https://sklep.avt.pl/category/przekazniki. Oferujemy ogromny wybór elementów elektrycznych i elektronicznych, przeznaczonych zarówno do prostych, jak i zaawansowanych projektów. 

Co należy wiedzieć o bezpiecznikach?

W praktycznie każdym urządzeniu znajdują się bezpieczniki. Ich zasada działania jest prosta – chronią one przed przepływem prądu o zbyt wysokim natężeniu. W zależności od potrzeb stosuje się różne typy bezpieczników. Głównym elementem modeli topikowych jest drut o odpowiedniej grubości. Z kolei bezpieczniki polimerowe ograniczają natężenie płynącego prądu poprzez wzrost rezystancji. Im jest większa, tym mniej prądu przepływa.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


10 − 1 =