Urządzamy mieszkanie w stylu loftowym

Styl loftowy zyskuje coraz większe uznanie w kontekście urządzania wnętrz. Charakteryzuje go prostota, minimalizm, a także otwarte przestrzenie, co zdecydowanie przemawia do większości osób. Wraz z rosnącą popularnością pojawiły się też koncepcje by aranżować w ten sposób nawet niekoniecznie wielkie mieszkania, co można osiągnąć stosując się do pewnych zasad. Czym charakteryzować się będzie wnętrze w wariancie loftowym? 

Skąd wzięły się lofty?

Cała koncepcja zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w okolicach Nowego Jorku. W połowie XX wieku wiele zakładów produkcyjnych, fabryk czy magazynów przenosiło się poza miasto, przez co w centralnej części pozostawało wiele pustych przestrzeni. Duże pomieszczenia zaczęto przerabiać na miejsca mieszkalne, zwłaszcza, że ich cena była niższa niż w kontekście już gotowych mieszkań. Zwłaszcza na początku aranżacje w tym stylu były niezwykle popularne w środowiskach artystycznych, lecz obecnie stały się już normą i bardzo chętnie wybieranym stylem urządzania stref mieszkalnych.  

Przestrzeń

Genezą tego stylu są wnętrza poprzemysłowe, które charakteryzowały podwyższone sufity i duże okna, dzięki czemu uzyskiwało się jasne oraz otwarte przestrzenie. Taka koncepcja pasuje w związku z tym szczególnie do mieszkań w kamienicach, które są nieco wyższe niż standardowe pomieszczenia w blokach. Nie stoi to jednak na przeszkodzie by zaaranżować w ten sposób także nieco mniejsze lokum. Warto to jednak przemyśleć już na etapie konstrukcyjnym, pozbywając się na przykład zbędnych ścianek działowych.

Alternatywą może być także wprowadzenie większych otworów drzwiowych. W każdym bądź razie w tym wariancie przestrzeń powinna sprawiać wrażenie otwartej, a większą powierzchnię można podzielić na strefy, organizując w jednym pomieszczeniu miejsce do spania, rozrywki i pracy. W tym celu nie będą potrzebne dodatkowe ściany i efekt ten można uzyskać samym ustawieniem wyposażenia. Istotne są też duże okna, by wprowadzić do mieszkania wiele światła. 

Surowość wnętrza

Jedną z głównych cech tego stylu jest zamierzona surowość, którą można osiągnąć na kilka sposobów. Z tego względu doskonale sprawdza się choćby pozostawienie betonowej wylewki na podłodze, choć mogłoby to być nieco problematyczne w codziennym użytkowaniu. Można pokusić się zatem o posadzkę żywiczną lub drewniany parkiet, lecz lepiej unikać typowych paneli, a tym bardziej wykładziny. Podobne zasady dotyczą ścian, gdzie również pożądany byłby stan surowy, a przynajmniej jedną ze ścian warto wykończyć cegłą.

Taka ceglana strefa powinna być też odpowiednio wyeksponowana i znajdować się w widocznym miejscu – w salonie lub w okolicach kuchni czy jadalni. Nie trzeba się także martwić zakrywaniem instalacji czy okablowania, gdyż wskazane jest wręcz pozostawienie ich na wierzchu. Muszą być jednak zorganizowane w bezpieczny i uporządkowany sposób, a nie wiszące chaotycznie, ponieważ burzyłoby to prosty, ale klarowny koncept na którym bazuje ten styl. Takie wystające elementy można też pomalować na barwę kontrastującą z ogólnie przyjętą kolorystyką lub pozostawić ich naturalny odcień. 

Umeblowanie

W kontekście wyposażenia mieszkania w tym stylu sprawdzają się elementy ze szkła, betonu, metalu czy drewna. Dobrze jest postawić na ciężkie i solidne drzwi oraz ramy okienne. Ciekawym wyjściem będzie wprowadzenie do wnętrza rzeczy powstałych na bazie części pofabrycznych maszyn. W kontekście sypialni przyda się łóżko na stalowej ramie, a według możliwości najlepiej jest wybierać również inne meble z metalowymi elementami.

W strefie wyznaczonej do odpoczynku z pewnością przyda się kanapa, a obok niej pufa siedzisko zamiast klasycznego fotela. Samo umeblowanie powinno mieć nowoczesną formę, ale jednocześnie najlepiej gładką i prostą powierzchnię, co będzie się dobrze komponowało z ceglanymi lub betonowymi ścianami czy deskami na podłodze. Trzeba przy tym pamiętać, że w stylu loftowym najważniejsza jest przestrzeń, więc mebli nie może być też zbyt dużo, by nie uzyskać efektu przytłoczenia. 

Kolorystyka

Z uwagi na wiele surowych materiałów, takich jak beton czy cegły, a także drewno, cała kolorystyka też powinna być utrzymana raczej w stonowanej gamie. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się szarości, beże, czernie czy biele. Ewentualnych przełamań można dokonywać z pomocą mniejszych dodatków, natomiast lepiej unikać kontrastowych barw w kontekście większych elementów wyposażenia. Z taką paletą kolorów dobrze będą się również komponowały metale i szkło w swoich naturalnych odcieniach. 

Dodatki

Uwzględniając ogólnie prosty charakter wnętrza ważną rolę pełnią dodatki, gdyż to one nadadzą mieszkaniu nieco bardziej przyjaznego charakteru. Jest to etap aranżacji na którym można pokusić się o nieco mniej typowe rozwiązania i pomyśleć choćby o pufie piłce czy designerskim stoliku kawowym do salonu. Na ścianach świetnie sprawdzą się napisy czy tablice, a także obrazy z panoramą miasta. Warto przemyśleć też dobór oświetlenia i pokusić się o takie gadżety jak garażowe kontakty bądź włączniki.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć + 13 =