Typy silników i ich zastosowanie

Silnik to urządzenie, którego zadaniem jest przetwarzanie wytwarzanej energii na pracę mechaniczną albo energię elektryczną. Zwykle produkowana przez silnik energia mechaniczna jest przekazywana do wału silnika. Biorąc pod uwagę, jak typ energii napędza silnik, można wskazać na jego następujące rodzaje: cieplny, spalania wewnętrznego, jonowy, elektryczny, hydrauliczny, napędzany anihilacją, pneumatyczny, silnikach wodnych. Najpopularniejsze są silniki elektryczne, które znajdują zastosowanie głównie do napędzania różnego rodzaju maszyn, w tym przemysłowych, ogrodowych czy urządzeń do użytku domowego. Spalinowe wymagają zasilania paliwem.

Pozostałe rodzaje silników

Kolejna klasyfikacja rozróżnia silniki w zależności od tego, w jaki sposób (lub nie) porusza się element, który odbiera od niego energię. W związku z tym wyróżniamy dwa podstawowe typy: tłokowy i z ruchem obrotowym. Pierwszy cechuje się specyficznym sposobem działania, czyli ruchem posuwisto – zwrotnym. Drugi z kolei należy do kategorii silników turbinowych. Szczególną kategorię stanowią silniki wibracyjne wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle. Służą między innymi do produkcji betonu czy opróżniania różnego rodzaju zbiorników z sypką masą.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście + 6 =