Szkodliwe substancje w jointach a filtry, sposób skręcania i jakość produkcji

Jointy, choć popularne, mogą zawierać szkodliwe substancje, które nie tylko zaburzają smak, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na samopoczucie i stan zdrowia. Czy warto stosować filtry, czy też może lepiej bezpośrednio spalać jointy? Filtr węglowy stanowi doskonały dodatek, który sprawi, że palenie będzie bezpieczniejsze.

Co kryje joint i czy rzeczywiście jest bezpieczny?

Palenie z bletek w postaci jointów to wciąż najpopularniejszy sposób, który jest praktykowany w każdym kraju. W wielu przypadkach używane są filtry kartonowe, jednak należy pamiętać, że one w ogóle nie minimalizują negatywnych skutków palenia i nie usuwają substancji smolistych. Warto również zaznaczyć, że filtry z kartonu nie obniżają temperatury dymu.

Do skręcenia jointa wielu ludzi wykorzystuje mieszankę marihuany i tytoniu. Połączenie to wywołuje zupełnie inne efekty niż palenie czystego zioła. Zawartość tytoniu wpływa nie tylko na smak suszu, ale jest także źródłem uzależniającej nikotyny. Nikotyna zwiększa syntezę adrenaliny, co skutkuje uczuciem pobudzenia. Kolejną ciekawostką jest fakt, że owa mieszanka znacząco zwiększa przyswajalność THC w ludzkim organizmie, dlatego powoduje zdecydowanie szybszą, “żywszą” i intensywniejszą fazę.

Jednak należy również pamiętać o negatywnych konsekwencjach palenia. W procesie spalania różnorodnych substancji dochodzi do wytwarzania wielu szkodliwych składników, do których zalicza się między innymi:

 • substancje smoliste,
 • amoniak,
 • tlenek węgla.

Filtry zawierające aktywny węgiel nie są drogie, za to wykazują naprawdę wysoką skuteczność w ograniczaniu przenikania do płuc szkodliwych substancji. Podobno filtry zmieniają smak palonego suszu, jednak prawda jest taka, że jedynie usuwają substancje smoliste zawarte w dymie, co skutkuje tym, że skręt charakteryzuje się “czystszym” smakiem. Dodatkowo filtry zmniejszają temperaturę dymu, przez co wytwarza się mniej substancji szkodliwych dla zdrowia.

Krok po kroku robienia jointa

Tradycja skręcania jointów wywodzi się z Meksyku, gdzie po raz pierwszy dokonywano skręcania papierosów tytoniowych z dodatkiem marihuany.W krajach europejskich najpopularniejsza metodą jest wersja hiszpańska, która zakłada, że joint składa się z 1/4 papierosa służącego jako filtr i którego zostawia się w skręcie na czas palenia.

Ile osób tyle sposobów na kręcenie blanta. Istnieje bardzo dużo dróg, które prowadzą do idealnego jointa. Jednak pamiętaj, że każdy egzemplarz różni się między sobą wykonaniem, kształtem i ostatecznym wyglądem. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, artystycznego zacięcia i czasu.

Zanim usiądziesz i zaczniesz skręcać jointa, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne elementy i akcesoria:

 • długie bletki,
 • filterki,
 • susz,
 • opcjonalnie grinder*.
 • może być inny sposób kruszenia suszu.

Poniżej znajdziesz gotowy przepis, jak w kilku krokach zrobić skręta, którym będziesz mógł/mogła się cieszyć w wolnym czasie.

 1. Pierwsza zasada: używaj młynka do kruszenia suszu! Dużo łatwiej skręcić blanta, gdy masz odpowiednio pokruszony materiał, niż niezdarnie porwany przy użyciu palców. Skręt zyska na gładkości i dużo lepiej będzie się spalać. Pamiętaj, że łodygi nie za bardzo nadają się do kruszenia i spalania. Pojemnik młynka wysyp na kartkę lub płaską tackę. Często do suszu dodaje się odrobinę tytoniu, jednak nie warto przesadzać z jego ilością. Około 30% w zupełności wystarczy.
 2. Wybór odpowiednich bletek jest również bardzo istotny. Warto zainwestować nieco więcej pieniędzy z profesjonalne bletki, niż kupować byle jakie w osiedlowym sklepie, które w dodatku zazwyczaj wykonane są z cienkiego papieru. Postaw na renomowane marki. Pamiętaj, że bletki występują w różnych rozmiarach, a zatem dobierz je do swoich planów.
 3. Zastosuj filtr. Na rynku dostępna jest szeroka oferta filtrów, które skutecznie chronią przed szkodliwymi substancjami, przepuszczają jedynie te najbardziej pożądane. Innym sposobem jest wykonanie tipo, czyli filterka zrobionego z papieru, aczkolwiek zdecydowanie zdrowiej jest wybrać porządny filtr.
 4. Następnie ułóż bletkę tak, aby strona pokryta klejem znajdowała się od Twojej strony. Filtr ułóż w zależności od tego, czy jesteś prawo- czy leworęczny (dla praworęcznych – po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej stronie).
 5. Wymieszany susz wysyp na bletkę, jednak pamiętaj o jak najbardziej równomiernym ułożeniu. Jest to niezwykle pomocne w czasie modelowania jointa.
 6. Obie końcówki bletki złap przy pomocy kciuka oraz palca wskazującego. Przy użyciu jednej ręki przytrzymaj filtr, natomiast drugą wykonuj ruchy w górę i w dół, co pomoże nadać mu właściwy kształt.
 7. Przytrzymując kciukiem oraz palcem wskazującym obie końcówki bletki, zawiń ją jak najciaśniej, aby jedna strona znalazła się zaraz pod drugą. Za pomocą własnej śliny zwilż klej i sklej bletkę.
 8. Ostatnim etapem jest zawinięcie końcówki we wstążkę i ubicie zawartości blanta opukując końców np. o stół.

Korzystaj z przyjemności płynącej z palenia jointa, jednak rób to odpowiedzialnie, zaopatrując się wcześniej w niezbędne akcesoria: https://vaporshop.pl/pl/34-mlynki.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzy × pięć =