Sprzęty, które powinni posiadać strażacy podczas akcji ratunkowych

Strażacy to profesjonaliści, którzy w swoich akcjach używają specjalistycznego sprzętu. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zdarzeń. Jedna z takich sytuacji może wystąpić w budynkach po awarii gazu. Każdy strażak w swoim podstawowym wyposażeniu posiada detektory wykrywające. Mały gadżet może uratować zdrowie lub życie.

Sprzęt ratowników i strażaków podczas akcji

Detektory gazu mogą wykryć nawet niewielkie stężenie niebezpiecznych substancji. Większość gazów jest niewyczuwalna, dlatego są tak niebezpieczne. Powodują one wybuchy, zatrucia, omdlenia. Przed wkroczeniem do budynku, w którym zgłoszona zostanie awaria, należy sprawdzić, czy nie wydzielają się toksyczne i niebezpieczne gazy. Jeśli detektor wykaże substancję w powietrzu – strażacy i służby ratunkowe muszą dodatkowo się zabezpieczyć. Mobilne urządzenia są lekkie, praktyczne i łatwe w użyciu. Z powodzeniem mieszczą się w kieszeni kombinezonu strażackiego. Strażak po wykryciu lotnych substancji zmuszony jest założyć specjalną maskę, która niweluje ryzyko zatrucia, należy też ograniczyć ryzyko powstania wybuchu. Dzięki temu mogą zostać przeprowadzone akcje w sposób bezpieczny, udaje się ugasić pożar oraz uratować poszkodowanych. W wyposażeniu strażaka znajduje się też nóż, latarka oraz przecinarki.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


18 − 11 =