Sprzęt przydatny do nauki montowania filmów

Montowanie filmów to zajęcie wymagające nie tylko fachowej wiedzy, ale również i profesjonalnego sprzętu. Zarówno na potrzeby telewizji, jak i Internetu, jakość materiałów i wymagania stawiane przed gotowym materiałem są coraz wyższe. Dziś nawet mniejsze kanały na YouTube, nie mówiąc o profesjonalistach z milionową widownią lub telewizjach nadających w skali kraju lub świata, publikują materiały w jakości 4K i wyższej. Nauka montowania filmów może być przyszłościowym pomysłem, gdyż zapotrzebowanie na usługi prawdziwych fachowców stale rośnie. Jednak do tego potrzeba naprawdę dobrego sprzętu.

W co zaopatrzyć się w celu nauki montażu filmów?

Przede wszystkim potrzebny będzie dobry komputer. Naukę można zacząć od rozdzielczości FullHD 1080p, gdyż jest to jeszcze akceptowalna rozdzielczość, która to pozwala oglądać materiał na większych monitorach i telewizorach. Ponadto dla osób realizujących transmisje na żywo lub chcących dokonać wstępnego montażu już w czasie nagrywania, przydatne mogą być miksery video jako nieoceniona pomoc w edycji obrazu już w czasie nagrywania. Nakładanie na siebie scen, możliwość wprowadzania przejść i realizacji dźwięku z mikrofonów w czasie rzeczywistym to tylko kilka zalet.

Do nauki montażu potrzebować także będziemy spokojnego i ergonomicznego miejsca pracy. Wygodny fotel, większy monitor obsługujący co najmniej rozdzielczość, w której montujemy i wysokiej klasy słuchawki do montażu dźwięku to absolutne podstawy. O specyfikacji komputera powiemy nieco później, jednak bez niego nie ruszymy z miejsca. Przydać się może także mikrofon, jeśli będą to filmy humorystyczne, gdzie obecność montażysty jest podkreślona różnymi wstawkami, co staje się popularne szczególnie na platformie YouTube.

Od czego zacząć naukę montowania filmów?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że do pracy montażysty potrzebować będziemy materiału wideo. Wielu początkujących osób zajmujących się montażem zaczyna od produkcji filmów z własnych wyjazdów rodzinnych lub zabawnych momentów ich ulubionych twórców na YouTube. W sieci znajduje się wiele aplikacji do montażu, można zacząć od tych darmowych lub wersji demo płatnych programów. Niestety pełna wersja uznanych programów dla profesjonalistów to koszt nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Wracając jednak do komputera i innego sprzętu, to warto jest się przyjrzeć specyfikacji samego PC lub Maca. Ze względów finansowych lepsza jest dobra specyfikacja PC pod Windowsem, jednak wielu doświadczonych montażystów wybiera sprzęt z jabłkiem w logo. Do sprawnego montażu filmów potrzeba jest sporo miejsca, gdyż tak zwana surówka na jeden odcinek na przykład na YouTube, który trwa około 12-15 minut, może zająć nawet ponad 150 gigabajtów, kiedy weźmiemy godzinę materiału źródłowego, efekty dźwiękowe, nagranie z kamery i audio z mikrofonu.

Aby sprawnie pracować na dużej ilości sporych plików warto jest zastosować macierze dyskowe dostępne w coraz lepszych cenach. Ponadto też ważny jest szybki procesor o dużej liczbie rdzeni, który to wspierany będzie co najmniej ośmioma, a najlepiej szesnastoma lub 32GB pamięci RAM. W stosowaniu efektów, ich dorzucaniu do filmów i późniejszym renderowaniu przyda się także szybka karta graficzna. Taki zestaw pozwoli nie tylko nauczyć się i doskonalić umiejętności montażu, ale również zdobyć i realizować pierwsze zlecenia komercyjne.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


siedem + dziewięć =