Rozwód – jak należy rozstrzygnąć kwestię podziału majątku?

Rozwód to bardzo przykre wydarzenie w życiu każdej rodziny. Niestety statystyki pokazują, że z roku na rok takich formalnych rozstań przybywa. Pamiętajmy, że proces powinien tu być ostatecznością poprzedzoną staraniami o uratowanie małżeństwa. Jeśli jednak znajdziemy się na sali sądowej, musimy być przygotowani na prawdziwą batalię. Rzadko kiedy rozwody następują polubownie, bez większych sporów. Takie przypadki przeważnie mają miejsce tylko wtedy, gdy para miała podpisaną intercyzę. W razie braku tego typu dokumentu będziemy musieli nie tylko udowodnić całkowity rozpad małżeństwa, ale także stoczyć bój o odpowiedni podział majątku.

Podział majątku w świetle prawa

Z kodeksu niewiele dowiemy się na temat rozdzielenie posiadanych pieniędzy, ruchomości oraz nieruchomości. Prawo rodzinne mówi, że na wniosek jednego z małżonków może nastąpić podział majątku w toku postępowania rozwodowego, jednak zazwyczaj tę sprawę trzeba załatwić osobno i wcale nie musimy robić tego na sali sądowej. Alternatywą dla procesu dotyczącego finansów, są mediacje, które mają doprowadzić do porozumienia obu stron. Mogą się one odbywać z udziałem prawników żony i męża, jednak najważniejszy jest tu mediator. To osoba starająca się spojrzeć obiektywnie na temat, a w efekcie podać rozwiązania satysfakcjonujące strony sporu. Rozstrzygnięcie sprawy na tym etapie zaoszczędzi nam nerwów, ale pamiętajmy, że chcąc uzyskać alimenty, muszą one zostać przyznane w toku postępowania przez sąd. Tylko wtedy będziemy mogli odwoływać się w razie problemów z uzyskaniem należnych wpłat.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × jeden =