Rodzaje pojemników na szambo

Właściciele domów jednorodzinnych znajdujących się z dala od dużych ośrodków miejskich często nie mają możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Szukają wówczas alternatywnych rozwiązań na skuteczne odprowadzanie ścieków i nieczystości. Jednym z najpopularniejszych jest postawienie obok domu specjalnego zbiornika na szambo – tego typu produkty są dostępne w wielu wersjach i rozmiarach. Doskonałym przykładem jest choćby szambo betonowe czy plastikowe.

Wybierz produkt solidny i wytrzymały

Szambo to nic innego jak szczelny oraz bezodpływowy zbiornik na ścieki, który jest najczęściej stawiany obok budynków znajdujących się na niewielkich działkach zlokalizowanych w rejonach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Dawniej tego typu konstrukcje wykonywano samodzielnie, natomiast dzisiaj kupuje się je przeważnie gotowe w sklepach. Najmniej popularne są zbiorniki montowane z pojedynczych kręgów, co wynika z faktu, że utrzymanie szczelności w miejscach łączeń jest niezwykle trudne, nawet po użyciu profesjonalnej zaprawy, odpornej na szkodliwe substancje występujące w fekaliach. Dlatego też większość osób wybiera prefabrykowane wersje betonowe i z tworzyw sztucznych. Te pierwsze są bardzo łatwe w montażu (wystarczy je bowiem opuścić do przygotowanego uprzednio wykopu bez konieczności kotwienia czy dociążania), stosunkowo tanie, a także wytrzymałe i odporne na zniszczenia mechaniczne. Występują w kilku wersjach – na rynku znajdziemy zarówno betonowe szamba dwukomorowe (dostępne na http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/dwukomorowe/), jak i jedno- czy wielokomorowe. Alternatywą dla nich są zbiorniki wykonywane z tworzyw sztucznych (tzw. laminatów), charakteryzujące się lekkością, łatwym transportem oraz nieskomplikowanym montażem. Ich wadą jest natomiast większa podatność na uszkodzenia niż modeli betonowych oraz możliwość wypchnięcia przez wody gruntowe.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwa + osiemnaście =