Przyczyny występowania palców młotkowatych i jak leczyć to schorzenie?

Deformacje w obrębie stóp to powszechnie występujący problem, który może ujawniać się z wiekiem lub w efekcie nieprawidłowego funkcjonowania. Jednym z popularnych schorzeń jest utworzenie się palców młotkowatych, które dotyczą paliczków od II do V. Czym jest wspomniana deformacja? Jakie występują przyczyny powstania schorzenia? Jak leczyć zaburzenie?

Deformacja paliczków II – V

Palec młotkowaty to popularne określenie deformacji paliczków, objawiające się poprzez widoczne zniekształcenie związane ze zgięciowym przykurczem palca. Nieprawidłowość ta dotyczy stawu międzypaliczkowego pierwszego i może sięgać, aż do stawu śródstopno-palcowego, powodując jego przeprost.

Schorzenie może być wywołane kilkoma czynnikami, a do najczęściej występujących przyczyn można zaliczyć:

  • używanie niewłaściwego obuwia – noszenie za małych butów,
  • zły i niedopasowany fason butów,
  • nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodu,
  • rozwój i zaniedbanie halluksów,
  • wrodzone wady anatomiczne,
  • uszkodzenie stawów wyniku występowania innych chorób: RZS, cukrzyca, itp..

Postępowanie rehabilitacyjne

Diagnostyka i działania rehabilitacyjne mogą znacznie poprawić komfort życia i powstrzymać rozwój schorzenia. Podjęcie rehabilitacji we Wrocławiu może znacznie pomóc uporać się z problemem. Wykonywanie specjalnie przygotowanych przez tamtejszych fizjoterapeutów ćwiczeń może znacznie obniżyć napięcie mięśniowe, jak również zwiększyć ruchomość stawową. W wielu przypadkach sama rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × 2 =