Przyczyny i leczenie koślawości pięt

Koślawością pięt, a właściwie stopą płasko-koślawą, określamy chorobę, która objawia się obniżeniem łuku poprzecznego i podłużnego lub, kiedy w całości opiera się o podłoże. Początkowo osoba dotknięta tą przypadłością właściwie nie odczuwa żadnego bólu, jednak wraz z postępująca chorobą i pogłębianiem zmian zwyrodnieniowych w pobliżu układu kostno- stawowego, ból staje się uciążliwy.

W fazie poważnego zaawansowania chory odczuwa skurcze mięśni, ścięgna Achillesa oraz więzadeł ulokowanych po zewnętrznej stronie stopy. Płaskostopie jest naturalnym stanem stopy do około 10 roku życia, dalsze jego występowanie wymaga specjalistycznej diagnozy i podjęcia leczenia.

Z jakich powodów najczęściej pojawia się ta przypadłość? Specjaliści alarmują, że najpoważniejszą przyczyną może być przeciążenie stopy, spowodowane m.in. nadwagą, a także niedopasowane obuwie. W obu przypadkach mamy wpływ na eliminację tych czynników, w przeciwieństwie do wad wrodzonych.

Czy zostanę z tym do końca życia?

Podolog w Warszawie może się okazać pomocny w podjęciu działań zaradczych w problemie koślawości stóp. Jak przebiega leczenie? Na bardzo wczesnym etapie wystarczą odpowiednie ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie, których deformacja odpowiada za powstałe zmiany.

Popularną terapią jest kinezyterapia, której techniki pozwalają na rozciąganie skurczonego ścięgna Achillesa oraz wzmacnianie osłabionych mięśni. Popularnym środkiem zaradczym są również ortezy oraz specjalne buty ortopedyczne. Czasami wystarczające są odpowiednio dobrane wkładki.  W przypadku, gdy ból towarzyszący chorobie jest uciążliwy, pacjenci korzystają z laseroterapii lub jonoforezy.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć × jeden =