Podstawowe zabezpieczenia drogowe

Poruszanie się w ruchu drogowym zawsze powinno się wiązać z maksymalnym zachowaniem ostrożności oraz przestrzeganiem zasady tzw. ograniczonego zaufania. Każdy kierowca pojazdu, jak i piesi zobowiązani są do takich zachowań, jak i stosowania się do zaleceń znaków drogowych i pozostałych oznaczeń. Zarządcy dróg umieszczają na drogach stosowne oznaczenia, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Znajdują się one na standardowo działających drogach, jak i tych, na których odbywa się remont. Podstawą są oczywiście znaki drogowe, z których najważniejsze są w tym wypadku informacyjne i ostrzegawcze. W dalszej kolejności zakazu i nakazu.

Wieczorem, kiedy widoczność jest znacznie gorsza, potrzebne są lampy zmierzchowe ledowe, np. takie jak https://easyfence.pl/produkt/lampa-zmierzchowa-led/. Źródłem ich światła są wówczas wydajne diody emitujące światło. Wyposażone są w specjalny zamek, za pomocą którego można je mocować do innych systemów zabezpieczeń, np. barierek i słupków. Sprawdzają się w aglomeracjach miejskich, jak i na drogach krajowych. Innym rodzajem lamp są te umieszczane na tablicach kierujących. Czerwone używane są wtedy, gdy droga jest zamknięta całkowicie, natomiast pomarańczowe, gdy częściowo.

Co jeszcze znajduje się na drogach?

Ograniczniki prędkości, które jak sama nazwa wskazuje mają zmniejszyć szybkość poruszania się pojazdem. Ponadto wszelkiego rodzaju bariery jersey (przykłady można zobaczyć na https://easyfence.pl/produkt/bariera-drogowa-u-25/), które wyznaczają określone obszary lub oddzielają powierzchnie od siebie. Wyłączają pewne odcinki z dostępu osób niepowołanych (np. wykopy i doły). Bardzo ważna jest sygnalizacja wahadłowa, która zawsze dostępna jest w liczbie mnogiej.

Umieszczana na początku i końcu robót drogowych steruje ruchem w trybie naprzemiennym, gdzie przemieszczanie pojazdów odbywa się tylko jednym pasem. A także tablice kierujące, które wskazują aktualny kierunek poruszania lub objazdy. Tablice zamykające i ostrzegawcze, które zamykają dostęp do dróg i tras wyłączonych z ruchu lub ostrzegają przed utrudnienia pojawiającymi się na określonym odcinku drogi (roboty drogowe, jeden pas jazdy).

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 + 9 =