Ogłoszenie upadłości konsumenckiej i przebieg tego postępowania

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla wielu zadłużonych okazuje się przysłowiową deska ratunku. W rzeczywistości oznacza to uwolnienie się od działań windykacyjnych, sądowych i komorniczych. Kto może ogłosić upadłość konsumencką i dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?

Życie bez długów

Przyczyny zadłużenia mogą być różne. Najczęściej wynikają z konieczności zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych, koniecznych do zaspokojenia potrzeb bytowych rodziny. Popadnięcie w spiralę zadłużenia nie musi jednak oznaczać niekończących się problemów – alternatywą, która pozwala uwolnić się od długów, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Z wspomnianego narzędzia prawnego mogą skorzystać osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. W przypadku jednoosobowych firm ogłaszana jest bankructwo. Jeśli jednak działalność została zamknięta wcześniej, dana osoba może skorzystać z rozwiązania, jakim jest upadłość konsumencka.

Decyzję w tej sprawie wydaje sąd, po uprzednim zapoznaniu się z argumentami i dokumentami przedstawionymi przez osobę zadłużoną. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku niewypłacalność dłużnika, czyli brak możliwości systematycznego regulowania zobowiązań. Wraz z upadłością konsumencką wstrzymywane są działania windykacyjno-egzekucyjne. Należy jednak pamiętać, że majątek posiadany przez dłużnika zostaje w tym przypadku włączony do masy upadłościowej – ewentualne ruchomości i nieruchomości zostaną sprzedane w celu zaspokojenia potrzeb wierzycieli. Możliwe jest także częściowe umorzenie zadłużenia i rozłożenie pozostałej części długu na raty. W przypadku posiadania nieruchomości, która została sprzedana celem zaspokojenia potrzeb wierzycieli, dłużnik otrzymuje rekompensatę finansową, stanowiącą równowartość wynajęcia lokalu mieszkalnego w okolicy na okres od 12 do 24 miesięcy.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


10 − 6 =