Odpowiedzialność za wynajem samochodu

W przypadku wynajmu samochodu odpowiedzialnością obarczone są dwie strony. Zarówno firma zajmująca się udostępnianiem pojazdów jak i klienci korzystający z jej usług ponoszą odpowiedzialność za różnego rodzaju niedopełnienia umów jak i niespodziewane wypadki.

Klient wypożyczający samochód ma prawo do roszczeń w sytuacji kiedy firma nie dotrzymała warunków umowy co doprowadziło do wyrządzenia szkody. W przypadku kiedy klient dostrzeże wady w wynajmowanym pojeździe ma możliwość zgłoszenia się do firmy o obniżenie kosztów wynajmu auta proporcjonalnie do rozmiaru jego defektu. W sytuacjach kiedy wada samochodu przyczyniła się do całkowitej awarii lub do spowodowania wypadku korzystający z usług firmy ma prawo do zwrotu całej kwoty jaką przeznaczył na wynajem auta. Taka sama opcja przysługuje konsumentowi kiedy auto z winy zaniedbań przez firmę zepsuje się w trakcie trasy i firma nie dostarczy samochodu zastępczego.

Firma natomiast ma prawo żądać od klienta zapłaty za wyrządzone szkody w przypadku kiedy to wynajmujący spowoduje zniszczenie samochodu lub jego uszkodzenie. W przypadku pozostawienia auta przez klienta na niestrzeżonym parkingu i jego kradzieży, wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność za utratę mienia firmy wypożyczającej. Kiedy klient spowoduje wypadek samochodem z wypożyczalni również ponosi pełną odpowiedzialność za popełniony czyn. Jednak kiedy wypożyczający uczestniczy w wypadku i nie jest to wypadek z jego nie ma obowiązku być pociąganym do płacenia odszkodowania za wyrządzone podczas wypadku szkody.

Sprawdź przykładową ofertę i dowiedz się więcej: “wynajem samochodów Kraków”.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć × cztery =