Obrabiarki do metalu – jakie można wyróżnić

Literatura fachowa wyróżnia trzy podstawowe sposoby obróbki metali tj. obróbkę skrawaniem, plastyczną i cieplną. Pierwsza grupa obejmuje przede wszystkim toczenie, frezowanie oraz szlifowanie. Wykonywanie tych czynności umożliwiają specjalistyczne urządzenia nazywane obrabiarkami.

Tokarki i frezarki

Do najpopularniejszych obrabiarek zalicza się tokarki, w których wykorzystuje się ruch obrotowy i liniowy. Metalowy przedmiot wprowadzony zostaje w ruch obrotowy, a noże tokarskie liniowo skrawają nadmiar materiału, do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się tokarki CNC sterowane numerycznie. Tego rodzaju sprzęt charakteryzuje się znakomitą precyzją. Jeśli chodzi o frezarki, wyróżnia się urządzenia stołowe, wspornikowe oraz wspornikowe narzędziowe. Maszyny te nadają się do obrabiania różnych płaszczyzn, gwintów, rowków, czy też powierzchni krzywoliniowych.

Inne urządzenia do obróbki metalu

Do innych obrabiarek, których serwisowaniem zajmuje się firma http://www.rem-ski.pl/, zaliczyć należy szlifierki oraz wiertarki do metalu. Wśród szlifierek wyróżnia się urządzenia ze ścierniwem związanym lub luźnym. Podczas pracy narzędzia ścierne o różnych kształtach usuwają nadmiar materiału z obrabianych przedmiotów. Warto wiedzieć, że do usunięcia określonej ilości materiału przez szlifowanie potrzeba aż dziesięciokrotnie mocy niż w przypadku toczenia. Wiertarki do metalu to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest wykonywanie otworów w obrabianych przedmiotach. Do tego celu wykorzystuje się ostrza z węglików spiekanych.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 + 17 =