Objawy i leczenie choroby zastawki serca

Serce człowieka posiada cztery zastawki, których prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne dla wydajnej pracy mięśnia sercowego jako pompy tłoczącej krew zaopatrującej cały organizm w tlen. Ich wady mogą zakłócać lub wręcz uniemożliwiać ten życiodajny proces.

Wady można podzielić na wrodzone i nabyte. Przez nabyte rozumiemy takie uszkodzenia zastawek, które mogą powstać w wyniku wielu chorób typu nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, stany zapalne wsierdzia, reumatyzm czy inne. Ze względu na mechanizm wady dzielimy na niedomykalność i zwężenia.

W pierwszym przypadku płatki nie mogą w pełni kontrolować przepływu wstecznego, w drugim zaś przepływ przez zastawki jest utrudniony ze względu na zmniejszenie przepustu. Oba typy wad mogą występować zarówno osobno jak i łącznie i dotyczyć jednej lub kilku struktur jednocześnie.

Objawy wad zastawek

Pojawiające się symptomy z charakterystycznymi okresowymi zaostrzeniami nie są podstawą do jednoznacznego określenia, z jaką wadą mamy do czynienia. Wśród objawów można wymienić:
– osłabienie
– nieustające zmęczenie
– bóle w klatce piersiowej typu dusznicowego
– bóle i zawroty głowy
– duszność wysiłkowa i spoczynkowa
– omdlenia
– obrzęki
– mdłości
– wysokie lub niskie ciśnienie krwi
– szmery w badaniu stetoskopem, które wykona lekarz kardiolog Poznań.

Leczenie uszkodzeń zastawek serca

Aby w pełni zdiagnozować problem, należy wykonać szereg badań: elektrokardiografię, RTG klatki piersiowej, cewnikowanie mięśnia sercowego wraz z pomiarem ciśnień w komorach. Przed zabiegiem korekcji dysfunkcji zastawki wykonuje się także koronarografię. Leczenia operacyjnego nie stosuje się w każdym przypadku, a jedynie w niektórych typach uszkodzeń.

Wskazaniem do niego są objawy niewydolności krążenia oraz przebycie infekcji bakteryjnej będącej źródłem problemu. Zastawka serca operacja może przebiegać jako korekcja naturalnej budowy struktur, wszczepieniu zastawki pochodzenia odzwierzęcego, sztucznej lub ludzkiej pobranej od dawcy.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


siedem − trzy =