Objawy awarii alternatora

Alternator to element samochodu odpowiadający za stałe ładowanie akumulatora. Jego konstrukcja jest stosunkowo wytrzymała i bezawaryjna, dzięki czemu może bezproblemowo funkcjonować nawet kilkanaście lat. Warto jednak pamiętać, że wewnątrz znajdują się elementy ruchome oraz łożyska podlegające z biegiem czasu zużyciu. Dlatego też należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, tak aby móc w porę zareagować. Jeśli chodzi o omawiane części samochodowe Jeep jest przykładem pojazdu, w którym alternator wytrzymuje wyjątkowo długo, bo aż 20 lat. 

Elementy długowieczne, ale mimo wszystko wymagające uwagi

Awaria alternatora skutkuje przeważnie problemami z ładowaniem akumulatora, czeku efektem jest brak prądu w aucie. Należy znać podstawowe objawy uszkodzenia tego elementu, bo wczesne wykrycie usterki pozwoli zahamować proces dalszych negatywnych zmian w obrębie systemu elektroniki. Zazwyczaj jako pierwsza awarię zwiastuje kontrolka akumulatora, migająca w trakcie jazdy na desce rozdzielczej, nie znikająca po włączeniu silnika, ewentualnie nie pojawiająca się wcale. W każdym z tych przypadków mamy zapewne do czynienia z konkretną usterką układu zasilania. 

Kolejnym sygnałem świadczącym o nieprawidłowym funkcjonowaniu alternatora są nagłe spadki mocy różnych sprzętów elektronicznych, a ponadto migotanie lub słabe świecenie reflektorów (mimo iż żarówki są w pełni sprawne). Zazwyczaj kłopoty te są spowodowane poluzowaniem paska klinowego. Z uszkodzeniem omawianego elementu może być również związany dosyć głośny hałas dobiegający z komory silnika – chodzi o specyficzne stuki oraz szumy o natężeniu zwiększającym się wraz ze wzrostem prędkości jazdy.

W tym przypadku przyczyną jest najczęściej zużycie szczotek i łożysk, czyli części mechanicznych. Znacznie rzadziej problemy z alternatorem mają właściciele aut z wyższej półki, ale i oni czasami mierzą się z opisanymi objawami. Jeśli jesteśmy posiadaczami np. Dodge`a, to bez trudu zamówimy właściwy alternator przez internet np. na https://getparts.pl/marki/dodge

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − 16 =