Najpopularniejsze typy silników

Silnik to nowoczesne urządzenie odpowiedzialne za zamianę energii cieplnej, elektrycznej, kinetycznej lub chemicznej w energię mechaniczną. Ze względu na swoje właściwości jest powszechnie wykorzystywany do napędzania rozmaitych pojazdów użytkowych (np. samochodów osobowych, samolotów), a także maszyn przemysłowych oraz rolniczych. Podstawowe atrybuty każdej tego typu jednostki to przede wszystkim moc, ogólna sprawność, moment obrotowy i siła ciągu. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są najczęściej stosowane rodzaje silników na całym świecie.

Element będący sercem każdej maszyny

Od wielu lat najbardziej popularna odmiana silnika to model tłokowy spalinowy, którego działanie jest uzależnione od pracy tłoków poruszających się w cylindrach. Istotną rolę odgrywa tutaj ciśnienie wytworzone poprzez spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. W tej kategorii na uwagę zasługuje również silnik dwusuwowy, dający możliwość uzyskania wysokiej mocy jednostkowej. Znajduje on szerokie zastosowanie zwłaszcza w skuterach i motocyklach, ponieważ charakteryzuje się sporą emisją spalin. Z kolei znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem jest model wysokoprężny, zwany potocznie Dieslem. W tym przypadku mamy do czynienia z zapłonem samoczynnym, co oznacza, że całkowicie zbędne okazuje się zewnętrzne źródło energii.

Oprócz tego wyróżniamy jeszcze silniki hydrauliczne, pneumatyczne, odrzutowe, strumieniowe, pulsacyjne oraz elektryczne. Odrębną grupę stanowią wersje specjalistyczne, dedykowane do konkretnych urządzeń. Doskonałym przykładem jest motoreduktor walcowy z przekładnią zębatą, montowany często w maszynach produkcyjnych pracujących pod dużym obciążeniem. Można znaleźć go w ofercie takiej jak np.: https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/silniki-specjalne/.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzy × trzy =