Na podstawie czego wyceniana jest przesyłka?

Przesyłka kurierska to jeden z najtańszych i najbezpieczniejszych sposobów przewożenia towarów. Paczka dpd jest wygodną metodą przetransportowania towaru z punktu A do punktu B. Na jej wycenę składa się kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę szacując koszty, jakie przyjdzie nam ponieść w związku z wysyłką.

Waga

Wiele firm stosuje stały cennik paczek o wadze w widełkach 0-30 kilogramów. Niektórzy przewoźnicy rozgraniczają jednak paczki do 5 kilogramów i do 20 kilogramów, a różnica cenowa waha się od parudziesięciu groszy po kilka złotych. Paczki przewyższające wagą 30 kilogramów są znacznie droższe od przesyłek poniżej tej wagi, a niektóre firmy kurierskie kwalifikują je jako przesyłki paletowe i wyceniają według osobnego cennika.

Wymiary

W przypadku wymiarów brane są pod uwagę długość, szerokość i wysokość paczki. Pierwsza z nich zwykle ujmowana jest w widełkach do 120, 140, 150 lub 175 centymetrów. Istotna jest także suma wyżej wymienionych wartości – w zależności od przewoźnika może ona liczyć od 220 do 300 centymetrów.

Przesyłki przekraczające te limity, a także o nieregularnym kształcie, niestandardowe, nietypowe i nie podlegające sortowaniu wiążą się z dodatkowymi opłatami rzędu od kilku do kilkudziesięciu złotych. Firmy stosują specjalne kategorie dla takich paczek (dłużycowa, drobnicowa, gabarytowa i inne).

Dodatkowe usługi

Nie bez wpływu na finalną cenę, jaką zapłacimy mają dodatkowe usługi zlecane przez Nadawcę. Mogą to być np. nietypowe godziny lub dni doręczenia, ubezpieczenie, przesyłka zwrotna lub dedykowana, powiadamianie o statusie i wiele innych. Takie usługi oferuje m.on. https://lodz.epaka.pl/.

Dopłata paliwowa i podatek

W cenie przesyłki zawiera się także dopłata paliwowa (od 9 do 20 procent) oraz naliczony podatek VAT w wysokości 23 procent. W niektórych przypadkach należy także doliczyć dopłatę Viatoll.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


14 − 4 =