Na jakie typy i rodzaje można rozróżnić łożyska?

Łożysko zbudowane jest z dwóch pierścieni, części tocznych i koszyka. Możne je klasyfikować w różny sposób: w zależności od kierunku głównego obciążenia czy typu elementów tocznych. Łożyska toczne są bardzo powszechne w użyciu z powodu niewątpliwych zalet, jakie niesie takie rozwiązanie. Między innymi są ogólnodostępne dzięki międzynarodowemu usystematyzowaniu. Bardzo prosta konstrukcja pozwala na łatwe utrzymanie i konserwację. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze rozwiązania zastosowane wśród łożysk tocznych.

Łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe

Taki rodzaj jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Te łożyska kulkowe charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Obciążenia osiowe i promieniowe można przyłożyć w obu kierunkach. Posiadają niski moment obrotowy, więc sprawdzają się w sytuacjach wymagających wysokich prędkości obrotowych i niewielkich strat mocy. Łożyska te są otwarte ale także mogą posiadać blaski bądź uszczelnienia napełnione smarem.

Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe

Takie łożysko toczne przenosi obciążenia promieniowe oraz osiowe w jednym kierunku. Im większy kąt działania łożyska, tym większe możliwe obciążenie. W tym przypadku używa się sparowanych łożysk o odpowiednio wyregulowanym luzie między nimi. Wykonuje się je ze stali lub żywicy poliamidowej.

Łożyska kulkowe wahliwe

Pierścień wewnętrzny zawiera dwie bieżnie, natomiast na zewnętrznym znajduje się jedna bieżnia kulista. Z tego powodu oś pierścienia wewnętrznego może ulegać niewielkiemu odchyleniu. Następuje automatyczna korekta niesprawnie wykonanej obróbki. Bardzo często łożysko wyposażone jest w otwór do montażu tuneli pośredniczących.

Łożyska stożkowe

Wałeczki są prowadzone na pierścieniu wewnętrznym. Przenoszą obciążenia promieniowe i osiowe w jednym kierunku. Montowane są parami, z zachowaniem odpowiedniego luzu.Pierścienie łożyska są montowane niezależnie, dlatego można je demontować i zmieniać.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwa × 2 =