Na czym polega opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to, najprościej mówiąc, opieka nad osobą terminalnie chorą w ostatnim okresie jej życia. Ma ona za zadanie poprawiać komfort życia odchodzącej osoby. Łagodzenie cierpienia oraz bliskość i pomoc przy codziennych czynnościach to usługi, które oferuje się w hospicjach. Mogą jednak podjąć się ich także bliscy chorego.

Opieka paliatywna to przede wszystkim przebywanie w towarzystwie chorego i dawanie mu pewności, że w ostatnim okresie swojego życia nie został pozostawiony sam sobie. Najczęściej wiąże się ona z  dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. W hospicjum podejmuje się jej specjalnie przeszkolony personel, jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną opiekę nad odchodzącą bliską osobą, powinniśmy zadbać o odpowiednie wsparcie psychiczne. 

O czym powinniśmy pamiętać przed podjęciem się opieki paliatywnej nad osobą chorą?

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o sobie. Dla wielu osób, które stoją przed obliczem rychłej śmierci kogoś bliskiego wydaje się to absurdalne. Żeby jednak poprawnie wykonywać wszystkie czynności, których wymaga osoba umierająca, powinniśmy zapewnić sobie wsparcie psychologa. Opieka nad kimś terminalnie chorym jest nie tylko fizycznie ciężka, ale także obciążająca psychicznie. Dbanie o własną higienę emocjonalną jest nie mniej potrzebne niż wszystkie czynności, które wykonujemy wokół chorego. Opieka paliatywna to nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale także wsparcie w ostatnich chwilach życia. Nasza obecność jest dla chorego niezwykle ważna.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 3 =