Metale – jak współcześnie się je obrabia?

Metale to pierwiastki posiadające specyficzne właściwości chemiczne oraz fizyczne. Niezależnie od rodzaju, są one doskonałymi przewodnikami elektryczności, świetnie utrzymują ciepło i dobrze odbijają naturalne lub sztuczne światło. Warto podkreślić, że większość z nich może być obrabiana nie tylko na ciepło, ale także na zimno. Powyższe cechy decydują o tym, że metale są często wykorzystywane do budowy różnych konstrukcji stosowanych w przemyśle czy budownictwie.

Tłoczenie, cięcie i walcowanie – podstawowe techniki

Plastyczna obróbka różnych metali odbywa się w większości przypadków poprzez wywieranie nacisku na materiał za pomocą właściwych narzędzi. Pozwala to zmienić zarówno kształt danego elementu, jak i jego właściwości chemiczne. Można tutaj zastosować trzy kluczowe metody – obróbkę na gorąco (zdecydowanie najprostsza), na zimo oraz na półgorąco. Popularnym sposobem obróbki metali jest ich tłoczenie za pomocą przyrządów zwanych tłoczniami.

Cały proces odbywa się na specjalnych prasach hydraulicznych i obejmuje takie czynności, jak łączenie, cięcie i kształtowanie. Kolejnym często stosowanym zabiegiem jest toczenie CNC z użyciem w pełni automatycznych obrabiarek. Polega ono na usuwaniu nadmiaru materiału z powierzchni zewnętrznej lub wewnętrznej danego produktu w celu uzyskania pożądanego kształtu.O jego zastosowaniu można przeczytać na https://valor-cnc.pl/oferta/toczenie-cnc.

Inne znane i popularne techniki to:

– kucie – jedna z najstarszych znanych ludzkości metod, opierająca się na ręcznym lub maszynowym kuciu metalu, aby nadać mu właściwy kształt i poprawić właściwości mechaniczne,

– cięcie – polegające na rozdzielaniu różnych materiałów metalowych (rozcinanie, wycinanie, okrawanie czy odcinanie); obecnie najczęściej stosowaną metodą jest zwłaszcza cięcie laserowe, o którym więcej informacji znajduje się na https://valor-cnc.pl/oferta/ciecie-laserem,

– walcowanie – popularna technika obróbki plastycznej, głównie na gorąco; dzięki niej można wytworzyć blachy, rury, kształtowniki i taśmy różnej grubości.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć × trzy =