Małe rzeczy, które szybko zmieniają wystrój tarasu

Taras jest miejscem, które daje mieszkańcom małych mieszkań możliwość wytchnienia i relaksu. Jest bardzo dużym atutem, na który zwracamy uwagę podczas zakupu mieszkania. Taras jest z założenie większy od balkonu, dlatego zmieści się tutaj zwykle kilka funkcjonalnych stref. A co zrobić, jeśli obecny wystrój tarasu znudził się nam, a nie mamy czasu ani budżetu na kosztowny remont?

Osłona tarasu

W takiej sytuacji warto zainwestować w nowe dodatki, meble lub akcesoria tarasowe. Te mogą sprawić, że taras nabierze określonego stylu i zmieni się nie do poznania. Podstawową zmianą, której można dokonać, jest zapewnienie osłony tarasu przed wzrokiem sąsiadów. Zwykle tarasy z kilku mieszkań łączą się ze sobą. Także odległości między budynkami zachowywane we współczesnym budownictwie, pozwalają na zaglądanie do ogródka sąsiadom z naprzeciwka. Aby zapewnić sobie bardziej intymną przestrzeń, warto zainwestować w ogrodzenie rattanowe. Występuje ono w różnej formie. Taka mata technorattanowa może stanowić pełne ogrodzenie na pożądaną przez nas wysokość.

W takiej sytuacji trzeba tylko pamiętać, aby zbyt wysoka przesłona nie ograniczała dostępu światła słonecznego do budynku. Mata może stanowić także wypełnienie przęseł balustrady. Rattan jest materiałem bardzo dobrze współpracującym z naszą kreatywnością. Sposoby formowania z niego przesłony tarasu są tak naprawdę nieograniczone. Co więcej, jest to materiał odporny na działanie promieni słonecznych i bardzo trwały. Jego dodatkową zaletą, szczególnie dla tarasów zlokalizowanych na ostatnich kondygnacjach, jest osłona przed wiatrem czy śniegiem. 

Dodatki do poszczególnych stref

Na każdym tarasie, w zależności od jego wielkości wyróżnić można kilka stref funkcjonalnych. Podstawową strefą jest ta wypoczynkowa. Aby zmienić jej wyraz, wystarczy wymienić lub dodać kolorowe poduchy. Jeśli na odświeżenie tarasu przewidujemy większy budżet, można pomyśleć o postawieniu drewnianej pergoli, huśtawki lub dużego parasola. Ten ostatni sprawdzi się także w strefie jadalnej. Tutaj drobnymi zmianami mogą być nowe pokrowce na krzesła lub podkładki na stół. Strefa jadalna zwykle łączy się ze strefą gastronomiczną. Tutaj, w okolicy grilla, wprowadzić można ciekawie zaaranżowany zielnik. Zioła w jednakowych doniczkach nie tylko dodadzą smaku potrawom, ale też doskonale wpłyną na estetykę ściany zewnętrznej budynku. Ostatnią ze stref, na którą znajduje się miejsce na niektórych tarasach, jest kącik dziecięcy. Tutaj dodać można kilka drewnianych skrzyń na zabawki lub wodoodpornych puf. 

Roślinność i oświetlenie

Najlepszym dodatkiem dla tarasu są rośliny doniczkowe. Taras ma być miejscem relaksu, a najlepszy relaks zapewnia obcowanie z naturą. Betonowe lub drewniane doniczki wysokie mogą zostać wypełnione ozdobnymi gatunkami różnych traw, a te niższe będą odpowiednie na większe rośliny iglaste. Taki rodzaj roślinności nie wymaga dużych umiejętności pielęgnacyjnych, aby wyglądać dobrze przez cały rok. Dla równowagi warto dodać kilka donic z kwiatami sezonowymi. Ostatnim z dodatków na taras, który wpłynie na zmianę jego wyrazu jest oświetlenie. Może ono wystąpić w formie lampek solarnych, łańcuchów ledowych zawieszonych na pergoli, lub ozdobnych lampionów na świece. Podczas spotkań ze znajomymi, takie oświetlenie doda niesamowitego klimatu.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście + trzynaście =