Kto powinien wziąć udział w szkoleniach z obsługi urządzeń transportu bliskiego?

Niemalże na każdej budowie znajdują się maszyny dźwigowe, a większość z nich stanowią urządzenia transportu bliskiego. Aby w pełni legalnie można je było obsługiwać, należy posiadać odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, które potwierdzają wiedzę na temat aspektów technicznych, przepisów bezpieczeństwa, obsługi i dostosowania obciążeń do danego modelu.

Kto może stać się operatorem urządzeń transportu bliskiego

Przede wszystkim, aby móc ubiegać się o pozwolenie na obsługę UTB, należy mieć ukończone 18 lat. Istotnym aspektem jest także dobry stan zdrowia (poświadczony przez lekarza medycyny pracy). W określonych przypadkach niezbędne są również badania psychotechniczne.

Na terenie Polski odbywają się szkolenia na urządzenia transportu bliskiego Gdańsk to jedno z miast, w którym istnieją takie punkty, gdzie można zapisać się na egzamin sprawdzający naszą wiedzę. Aby móc do niego przystąpić należy udać się do najbliższego Urzędu Dozoru Technicznego w celu złożenia wniosku o sprawdzenie kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. Warto zaznaczyć, że jest on płatny i najczęściej odbywa się w miejscu uprzedniego szkolenia, ze względu na to, że placówka szkoleniowa dysponuje odpowiednim sprzętem, obciążeniami, a przede wszystkim odpowiednio przygotowanym placem manewrowym. Podczas egzaminu należy spodziewać się pytań z ogólnego zakresu oraz tych dotyczący bezpośrednio urządzenia, na którym mamy pracować. Na stronie https://pcd.pomorskie.pl/szkolenia znajdziemy informacje na temat procesu otrzymania odpowiednich zezwoleń.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 − dwa =