Kto może zostać rzeczoznawcą budowlanym?

Na rynku budowlanym istnieje zapotrzebowanie na różnych specjalistów, a jednym z najbardziej rozchwytywanych jest bez wątpienia rzeczoznawca budowlany, czyli osoba zajmująca się przygotowywaniem ekspertyz budowlanych, a więc dokumentów szczegółowo określających stan techniczny konkretnego obiektu. Rzeczoznawca przygotowuje ekspertyzę w oparciu o samodzielnie wykonane pomiary i oględziny oraz odpowiednio sformułowane wnioski. Rzeczoznawca sam dobiera również metodę badawczą, co jest konieczne do prawidłowego przeprowadzenia niezbędnych czynności. Zawód rzeczoznawcy jest trudny, ale z pewnością interesujący i atrakcyjny. Nie każdy może zostać rzeczoznawcą. Kto może realizować ten zawód?

Rzeczoznawca budowlany – jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać?

Chcąc zostać rzeczoznawcą budowlanym, trzeba uzyskać odpowiedni tytuł, który jest nadawany przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Rzeczoznawcą może zostać wyłącznie osoba korzystająca z pełni praw publicznych i posiadająca uprawnienia budowlane, minimum 10 lat praktyki w dziedzinie rzeczoznawstwa, tytuł zawodowy magistra inżyniera architekta lub magistra inżyniera, a także dorobek praktyczny w zakresie rzeczoznawstwa. Ponadto starając się o prawo do wykonywania zawodu rzeczoznawcy budowlanego, trzeba być członkiem izby samorządu zawodowego oraz złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami, w tym m.in. dyplomem ukończenia studiów, życiorysem, czy też decyzją o nadaniu uprawnień budowlanych.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − 1 =