Koszt instalacji paneli słonecznych w domu – czy każdy może sobie na nie pozwolić?

Od dobrych paru lat systematycznie wzrasta liczba właścicieli domów jednorodzinnych, którzy decydują się na zainstalowanie na dachu paneli słonecznych, zwanych fachowo fotowoltaicznymi. Dostarczają one bowiem za darmo energię elektryczną do budynku, skutecznie przekształcając ciepło pobrane z promieni słońca na zwykły prąd. Dodatkowo są w pełni ekologiczne, czyli nie emitują do atmosfery absolutnie żadnych groźnych substancji. Jeśli interesują nas wysokiej jakości panele fotowoltaiczne w Rudzie Śląskiej bez problemu znajdziemy firmę specjalizującą się w ich montażu.

Ekonomiczne rozwiązanie na długie lata

Panele słoneczne są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie standardowego domu na energię elektryczną nawet w 80-85%. Oczywiście duże znaczenie ma ich liczba i ogólna wydajność całego systemu, uzależniona od wielu czynników. Na całkowity koszt takiej kompleksowej instalacji składa się kilka istotnych elementów. Za pojedyncze ogniwo o optymalnej mocy szczytowej 320 Wp zapłacimy około 600-650 zł. Wymaganych jest minimum 16 sztuk, w związku z czym łączna wartość wynosi mniej więcej 10 000 zł. Trzeba jeszcze doliczyć kwotę za:

– funkcjonalny falownik (inaczej inwerter) – od 5 000 do 6 000 zł,

– aluminiową konstrukcję mocującą – minimum 3 000 zł,

– rozłączniki, przewody i bezpieczniki – 500-600 zł.

Jak zatem widzimy, sam system w podstawowej formie kosztuje 18 500-20 000 zł. Do tego dochodzi konieczność uiszczenia 8% podatku VAT oraz opłaty za montaż w wysokości od 4000 zł do maksymalnie 5 000 zł. Na szczęście inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się przeważnie w ciągu 7-8 lat, a później czerpiemy już wyłącznie korzyści finansowe.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 3 =