Konstrukcje wsporcze – jaką pełnią rolę w halach przemysłowych?

W budownictwie przemysłowym preferowanym materiałem jest stal. Większość hal służących jako przestrzeń przeznaczona do produkcji i składowania towarów skonstruowana jest właśnie z takich elementów. Dzieje się tak ze względu na wyjątkowe właściwości tego metalu. Stalowy szkielet, na którym opiera się cała bryła budynku jest elastyczny – kurczy się lub rozpręża w zależności od temperatury. Za sprawą wytrzymałych bocznych słupów oraz belek wspierających dach możliwe jest skonstruowanie dużych pomieszczeń o szerokości wynoszącej nawet 70 metrów. Uzyskuje się w ten sposób przestrzeń pozbawioną dodatkowych kolumn nośnych, które utrudniają przemieszczanie się.

Jak dobrze zaplanować halę

Zastosowanie konstrukcji wsporczych nie ogranicza się tylko do stabilizowania bryły budynku. Duże jest także ich znaczenie w obrębie linii produkcyjnych. Ważną rolę w każdym większym zakładzie pełnią wciągarki bramowe. Obciążenie przez nie generowane jest przenoszone na podłoże za pomocą wsporników. Kolejnym, niezwykle istotnym elementem linii produkcyjnej są różnego rodzaju suwnice. Przenoszą one wielotonowe ciężary dzięki systemowi metalowych belek, zwanym inaczej estakadą. Projekt suwnicy należy uwzględnić już na etapie planowania konstrukcji budynku. Najlepiej więc, jeśli biuro zajmujące się projektami hali podejmuje się również planowania mechanizmów wewnętrznych – ofertę tego typu można znaleźć na stronie https://www.demar-pp.com.pl/oferta/estakady/. Estakady suwnicowe powinny być bowiem wsparte na podstawie konstrukcyjnej hali.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


11 − trzy =