Jakie łożyska wykorzystywane są w przemyśle przy przenoszeniu obciążeń?

Łożyska są niewielkimi elementami, które odgrywają jednak znaczącą rolę, gdyż odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu maszyn. Istnieje kilka rodzajów łożysk, które najczęściej wykorzystywane są w przemyśle. Warto jest więc poznać je i dowiedzieć się, jaką pełnią rolę.

Najpopularniejsze rodzaje łożysk wykorzystywanych w przemyśle

Łożyska ślizgowe nie posiadają żadnych ruchomych części pośredniczących. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach z ograniczoną przestrzenią, gdy prędkości obrotowe są niskie. Zdecydowanie najpopularniejszą grupę stanowią łożyska toczne. Zbudowane są z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi umieszczone są elementy toczne wprawiające je w ruch. Innym rodzajem tych elementów są łożyska kulkowe. Elementami tocznymi są w nich specjalne kulki. Charakteryzują się więc one prostą i nieskomplikowaną konstrukcją. Stosuje się je w wielu maszynach zarówno w przemyśle, jak i w wielu innych gałęziach gospodarki. Ich szczególnym rodzajem jest łożysko kulkowe wzdłużne. Potrafi ono przenosić obciążenia osiowe oraz promieniowe w jednym lub obu kierunkach. Dzięki nim możliwe jest podniesienie nawet sporych obciążeń. Działają one bardzo płynnie i cicho, co także wpływa na ich ogromną popularność.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 + dziewiętnaście =