Jakie elementy odpowiadają za prawidłowe działanie klimatyzacji?

Klimatyzacja stanowić może świetnie udogodnienie, które sprawdzi się nie tylko podczas wakacyjnych upałów. Poza funkcją regulowania temperatury w pomieszczeniu może także nawilżać, oczyszczać, a nawet jonizować powietrze, którym oddychamy. Aby to jednak było możliwe, konieczna jest odpowiednia budowa klimatyzatora. Przyjrzyjmy się, jakie elementy powinny się w nim znaleźć. 

Jak zbudowana jest klimatyzacja?

Klimatyzacja nie jest zbyt skomplikowanym systemem, który można porównać do pracy domowej lodówki. Większość modeli składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z nich jest umieszczana w domu lub mieszkaniu, druga zaś znajduje się na zewnątrz, najczęściej na elewacji. Jednostka, którą znaleźć możemy w pomieszczeniach, składa się z parownika i wentylatora, który wymusza przepływ powietrza. To właśnie w tym miejscu powstaje chłód, który możemy odczuć w całym mieszkaniu. Przy jednostce tej powinna znaleźć się także taca ociekowa oraz pompka skroplin do klimatyzacji. Są one niezbędne w przypadku klimatyzatorów ściennych i podsufitowych, a ich brak prowadzić może do powstania awarii całego urządzenia.

W elementach zewnętrznych możemy wyróżnić skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Jednostka zewnętrzna jest wyposażona także w drugi wentylator powietrza. To właśnie on odpowiada za odprowadzanie ciepła. Aby mógł odbywać się płynny przepływ ciepłego i zimnego powietrza, konieczne są rury, w których zachodzi cały proces. To w nich krąży czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło pomiędzy dwoma jednostkami.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


7 + szesnaście =