Jak zamontować zawiasy w drzwiach?

Drzwi to jedne z podstawowych elementów wystroju wnętrza, które jednocześnie stanowią jego funkcjonalne uzupełnienie. Bez nich niemożliwe byłoby w końcu zapewnienie skutecznej izolacji budynków lub pomieszczeń przed zimnem, czy też zagwarantowanie intymności każdemu z domowników. Aby jednak rzeczywiście były tak użyteczne, muszą najpierw zostać odpowiednio osadzone. Kluczem do sukcesu w tym zadaniu są właściwie przymocowane zawiasy, które decydują o ostatecznym ustawieniu drzwi. Skoro są tak ważne, warto poznać zasady ich montażu. 

Montaż zawiasów kroki po kroku

Przystępując do montowania zawiasów w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w komplet narzędzi. Składać się na niego będą młotek, śrubokręt oraz poziomica. Oprócz nich potrzebne będą oczywiście śruby, a dodatkowo przyda się ołówek stolarski. Będąc tak wyposażonym można rozpocząć pracę. 

Zacząć trzeba od oznaczenia skrzydła drzwiowego od dołu i od góry, w równych odstępach. Najlepiej jest wymierzyć punkty położone w odległości 20-25 cm od obydwu końców. Przystawiając skrzydło do ościeżnicy oznaczyć trzeba analogiczne punkty. Jeśli okaże się, że drewno w tych miejscach będzie posiadać wady utrudniające wkręcanie śrub, wówczas pozycje te można zmodyfikować, pamiętając o tym, aby były sobie równe. Następnie zakupione zawiasy trzeba przyłożyć w wyznaczone miejsca, a po zorientowaniu się jak będą położone, usunąć odpowiednio gruby kawałek drewna w kształcie ich konturu. W ten sposób będą one idealnie wkomponowane w strukturę futryny i nie przeszkodzą w eksploatacji drzwi. Później należy je wkręcić, w ilości zgodnej z posiadanymi dziurami. Przed tą czynnością warto wywiercić cienkie otwory na śruby, po to aby zapobiec niepożądanym pęknięciom drewna. Po przymocowaniu zawiasów do ramy można osadzić na nich drzwi, upewniając się, że wytrzymają ich ciężar. Na koniec ważne jest upewnienie się, że drzwi otwierają i zamykają się równo, a prześwit między nimi a futryną jest wszędzie taki sam. Jak widać cały proces nie jest skomplikowany, lecz wymaga odpowiedniego zaplanowania i zdecydowania w realizacji. 

Poza tym warto pamiętać o zapewnieniu dobrej jakości zawiasów, tak aby po zamontowaniu mogły one służyć przez długi czas i nie musiały być wymieniane. Żeby tak było, dobrze jest nabyć je bezpośrednio u cenionego na rynku producenta, lub też w sprawdzonym sklepie, takim jak przykładowo https://www.bhjanecki.pl/, gdyż tylko wtedy będziemy mieli pełną gwarancję ich niezawodności, a także tak bardzo oczekiwanej trwałości.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


8 − 4 =