Jak zachęcić dziecko do samodzielnego spożywania pokarmów?

Trudna sztuka

Pomimo niewątpliwej banalności, nie można odmówić słuszności stwierdzeniu, iż człowiek uczy się samodzielności już od pierwszych chwil życia, zasadniczo aż do śmierci. Opanowanie takich czynności jak trzymanie główki, siedzenie, gaworzenie czy mówienie ,,pa-pa”, wymaga od niemowlaka niemałego wysiłku, jednak przychodzi mu on niejako naturalnie, czego nie można powiedzieć o nauce korzystania z nocnika i samodzielnego jedzenia. Wiele dzieci interesuje się otaczającym je światem, a co za tym idzie – chętnie podejmuje się nowych wyzwań, pragnąc w jak największym stopniu odwzorować zachowanie rodziców bądź innych członków rodziny. Istnieją jednak maluchy, które mogłyby spożywać jedynie pokarmy w formie płynnej, przedkładające bierne obserwowanie rzeczywistości oraz błogie drzemki nad próby nauki kolejnych umiejętności. Niezależnie od tego, w której z rzeczonych grup dziecko się znajduje, im szybciej zacznie samo spożywać pokarmy, tym lepiej.

Walory estetyczne

Nie od dziś wiadomo, że najsmaczniejsze wydaje się to, co ładnie się prezentuje. Chcąc zachęcić smyka do jedzenia, warto przygotowywać mu niebanalne pod względem wizualnym posiłki. O ile sama kaszka przypomina nierzadko błoto, układając na niej rodzynki lub owoce, łatwo można stworzyć podobiznę pyszczka wybranego zwierzątka, a tym samym ,,przemycić” do diety witaminy. W sytuacji, gdy dziecko potrafi samodzielnie chwytać pokarm i kierować go do ust, dobrym pomysłem okaże się inwestycja w kolorowe miseczki i talerzyki ze strony https://tuliki.pl/c/390/miseczki-i-talerzyki-dla-dzieci.html. Widząc barwne posiłki w ciekawej zastawie, nawet największy niejadek pokusi się o spróbowanie tak przygotowanego specjału.  

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


13 − pięć =