Jak wykonuje się reprodukcję zdjęć?

Stare fotografie znajdujące się w naszych albumach mają w sobie wiele uroku i stanowią bezcenną pamiątkę, ale często są w bardzo złym stanie wizualnym i technicznym. Dlatego też wiele osób decyduje się wykonanie reprodukcji swoich zbiorów. Ze względu jednak na to, że stworzenie kopii z odbitki w domowych warunkach jest niezwykle trudne, ponieważ wymaga najpierw utworzenia cyfrowej wersji, często konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów. Jeśli zależy nam na profesjonalnej reprodukcji zdjęć, powinniśmy się zainteresować zwłaszcza studiami fotograficznymi w Poznaniu.

Proste i zaawansowane metody

Reprodukcja zdjęcia składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności fotograf skanuje stare zdjęcie za pomocą dobrego skanera płaskiego, który gwarantuje wysoką jakość obrazu. Następnie odbitka jest poddawana profesjonalnej obróbce i retuszowi. Taki zabieg obejmuje m.in.: usuwanie nieestetycznych zagięć, przetarć, wyblaknięć, rys i plam, eliminowanie kurzu i wszelkiego rodzaju zabrudzeń, wyostrzanie oraz znaczną poprawę kontrastu, przywracanie naturalnej barwy, a także precyzyjną renowację krawędzi. Zdjęcie zostaje ponadto skadrowane do pożądanego przez klienta formatu, a na końcu naświetlone na specjalnym papierze fotograficznym. Koszt pojedynczej reprodukcji wynosi zazwyczaj od 8 do 20 złotych, oczywiście w zależności od wielkości fotografii i stopnia zniszczeń. Reprodukcje zdjęć wykonuje się też znacznie prostszą metodą, polegającą po prostu na sfotografowaniu odbitek. W tym przypadku jakość kopii zależy przede wszystkim od aparatu – zalecane jest używanie lustrzanek wyposażonych w obiektyw makro. Należy też koniecznie zadbać o właściwe oświetlenie (miękkie oraz rozproszone).

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 × 2 =