Jak wygląda wycena gruntów budowlanych – co jest brane pod uwagę?

W życiu zdarzają się sytuacje, gdy trzeba dokonać rzetelnej wyceny działki budowlanej. Najczęściej jest to niezbędne przy jej sprzedaży, a także przy podziale spadku lub postępowaniu o charakterze skarbowo-podatkowym. Nieco rzadziej natomiast omawiana procedura odbywa się ze względu na konieczność aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego, wniesienia opłat planistycznych bądź oddania nieruchomości w zarząd. Profesjonalne usługi w zakresie wyceny gruntów budowlanych świadczy m.in. to biuro rzeczoznawcze z Wrocławia, dostępne pod adresem http://prowert.pl/.

Lokalizacja to kluczowy czynnik, ale nie jedyny

Wycena działki jest przeprowadzana przede wszystkim w oparciu o jej lokalizację i skomunikowanie z drogami dojazdowymi. W im bardziej atrakcyjnym i dostępnym miejscu leży, tym więcej trzeba za nią zapłacić (niekiedy nawet kilkaset tysięcy złotych). Poza tym liczy się ogólna powierzchnia użytkowa, uzbrojenie w media (gaz, prąd itp.), ukształtowanie terenu (nie może być zbyt wąska ani nadmiernie nierówna), a także obecność przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Jakby tego było mało, każdy rzeczoznawca bierze pod uwagę zagospodarowanie sąsiednich gruntów – infrastruktura usługowa z pewnością podniesie końcową wartość (w przeciwieństwie do działek typowo rolnych). Na koniec należy jeszcze wspomnieć o takich czynnikach, jak:

– istnienie hipoteki albo służebności,

– poziom zaludnienia najbliższej okolicy,

– planowane nieopodal inwestycje w postaci obwodnicy czy autostrady.

Pamiętajmy, że wycenę powinien zawsze przeprowadzać wykwalifikowany rzeczoznawca majątkowy ze stosownymi uprawnieniami, wpisany do specjalnego rejestru.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć + 8 =