Jak wygląda transport koparek?

Koparka jest potrzebna praktycznie na każdej budowie. Konstrukcje tych pojazdów są różne, niektóre posiadają gąsienice i wykorzystuje się je w bardzo trudnym terenie, inne poruszają się na kołach. Jednak zarówno w przypadku pierwszego i drugiego rozwiązania prędkość maksymalna ograniczona jest do 25 kilometrów na godzinę. Koparki samodzielnie mogą więc pokonywać tylko bardzo niewielkie odległości.

Przewóz na lawecie

By dostarczyć maszynę na plac budowy oddalony o kilkadziesiąt bądź kilkaset kilometrów, potrzebna jest inna metoda niż jazda na własnych kołach. Transport koparek odbywa się najczęściej na specjalnie przystosowanych do tego celu lawetach, czyli przyczepach bądź naczepach dołączanych do ciężarówki, wywrotki lub ciągnika siodłowego. Załadunek jest bardzo prosty, niezależnie czy maszyna posiada koła czy gąsienice. Po prostu wjeżdża ona samodzielnie na platformę, jest zabezpieczana przed przemieszczaniem i w ten sposób wyrusza w trasę.

Usługa zewnętrzna

Bardzo dużo firm, które posiadają własny sprzęt budowlany typu koparki, spychacze czy ładowarki, mają również własne ciężarówki i lawety do ich przewozu. Jednak mniejsze przedsiębiorstwa nie zawsze mogą sobie na to pozwolić, ze względu na koszty. W tym przypadku wynajmowana jest zewnętrzna firma transportowa, która dowozi maszyny z bazy do miejsca robót. W początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa wychodzi do zdecydowanie taniej, niż zakup dodatkowo własnych pojazdów ciężarowych i lawet do przewodu maszyn budowlanych.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwa × 4 =