Jak wygląda proces cięcia laserowego – krok po kroku

Obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle metod obróbki jest cięcie laserowe. To nic innego jak bezdotykowa technologia termiczna umożliwiająca szybkie rozcinanie elementów metalowych i niemetalowych o zróżnicowanej grubości. Doskonale sprawdza się choćby w branży produkcyjnej, motoryzacyjnej, lotniczej, poligraficznej, stoczniowej, a nawet reklamowej. Wysokiej jakości usługi w zakresie cięcia laserem świadczy m.in. następująca profesjonalna firma z siedzibą w Przytkowicach – https://valor-cnc.pl/oferta/ciecie-laserem.

Ekspresowe tempo i optymalna precyzja to główne wyznaczniki

Cięcie laserowe jest powszechnie stosowane do obróbki obiektów stalowych, aluminiowych, szklanych, gumowych, plastikowych, drewnianych, kartonowych i skórzanych. Pierwszy etap polega na skierowaniu wiązki laserowej o ponadprzeciętnej mocy na wyznaczony punkt cięcia. Następnie generowana przez nią energia jest absorbowana przez elektrony, które zostają w ten sposób wprawione w drgania. Prowadzi to bezpośrednio do nagłego wzrostu energii cieplnej, dzięki czemu materiał ulega stopieniu, zmieniając stan ze stałego na ciekły. Dalszy proces odbywa się liniowo w tzw. kanale parowym – aż do momentu zrealizowania założeń projektowych. Omawiane cięcie przeprowadzane jest zawsze przy udziale wybranego gazu obojętnego albo reaktywnego, odpowiedzialnego za wydmuchiwanie skrawków metalu ze szczeliny. Podstawowe atuty to w tym przypadku zaskakująca szybkość (od kilku do kilkudziesięciu sekund), maksymalna precyzja (idealnie gładkie krawędzie) oraz znikome straty materiału (co przekłada się na oszczędność pieniędzy). Oprócz tego istotną korzyścią jest możliwość wdrożenia produkcji seryjnej i brak konieczności wykonywania jakiejkolwiek obróbki wykańczającej.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × 1 =