Jak wygląda badanie techniczne pojazdu?

Każdy kierowca posiadający własny samochód wie, jak ważne jest utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Regularne przeglądy i naprawy to absolutna podstawa dbania o swój pojazd, szczególnie w okresie zimowym, kiedy jest on narażony na działania wielu negatywnych czynników, przede wszystkim tych atmosferycznych. Oprócz typowych przeglądów i doraźnych napraw warto wspomnieć jednak o znaczeniu profesjonalnych badań technicznych. Celem tych badań jest skontrolowanie elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze i wykazanie, że danym autem można poruszać się bez żadnych przeszkód. Każda osoba posiadająca samochód powinna zlecać takie badania, gdyż są one obowiązkowe, a także zdawać sobie sprawę z tego, jak wyglądają. Jak zatem przebiega badanie techniczne pojazdu?

Jak wygląda szczegółowe badanie techniczne pojazdu?

Każde badanie techniczne składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest identyfikacja auta, czyli sprawdzenie numeru VIN oraz jego zgodności z dowodem rejestracyjnym. W tej części odbywają się również proste oględziny, które polegają na sprawdzeniu auta pod kątem bezpieczeństwa i wpływu na środowisko. Drugą częścią badania technicznego jest dokładne sprawdzenie dodatkowego wyposażenia, co dotyczy chociażby pojazdów z LPG, gdyż często wymagają one dodatkowej regulacji. Trzecia część to fachowa ocena stanu podzespołów i układów z użyciem zaawansowanego sprzętu. Układami, na których w głównej mierze skupiają się diagności, są układ kierowniczy, hamulcowy, wydechowy, a poza tym należy wymienić oświetlenie, nadwozie oraz zawieszenie. Warto zaznaczyć, że badania techniczne mogą być realizowane wyłącznie w stacjach kontroli pojazdów. Te znajdują się w wielu miastach i występują dość licznie, dlatego nie ma problemu z ich znalezieniem. Jeżeli chodzi na przykład o Poznań stacja kontroli pojazdów działa tutaj w różnych dzielnicach.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwadzieścia − 12 =