Jak pomagać dzieciom rozwijać swoje pasje?

Pierwsze zainteresowania, które następnie mogą rozwinąć się w prawdziwe pasje, dziecko często przejawia już w wieku kilku lat. Mniej więcej na etapie przedszkola, można zaobserwować, że jedne zajęcia sprawiają maluchowi mniejszą, a inne większą przyjemność. Czy pasje, które mają swój początek u trzylatka mogą przetrwać całe życie? Kto wie…  A na pewno warto odpowiednio je wspierać.

Wybór odpowiedniego żłobka i przedszkola

Biorąc pod uwagę, że sporą część dnia dziecko spędza w żłobku lub przedszkolu, na pewno niezwykle ważny jest wybór placówki, która posiada dostatecznie rozbudowaną ofertę. Jeśli Twoja pociecha np. interesuje się tańcem, sprawdź miejsce, które odbywają się profesjonalne zajęcia taneczne. Maluch uwielbia śpiewać? Przydadzą się zatem lekcje z dykcji i emisji głosu. Warto zwrócić uwagę na to, żeby przedszkole proponowało cały wachlarz ciekawych zajęć, dzięki którym dziecko nie tylko rozwinie dotychczasowe zainteresowania, ale także pozna zupełnie nowe. Dobrym przykładem jest choćby https://akademiamlodychtalentow.edu.pl, gdzie maluch spotka się z przeróżnymi, interesującymi zajęciami.

Doceń dziecko – chwal i motywuj

Kiedy dziecko zaczyna odkrywać swoje pasje, potrzebuje ogromnej ilości wsparcia i motywacji bliskich osób. W innym wypadku, może stracić wiarę w swoje możliwości i po jakimś czasie porzucić dane zajęcie, mimo że sprawiało mu wcześniej przyjemność. Co więc robić? Nieustannie wspierać swoją pociechę, chwalić i dostrzegać jej postępy, a nade wszystko – przejawiać zainteresowanie jej pasjami. Rozmawiaj, pytaj, dociekaj i pokazuj, że czujesz dumę z jej zaangażowania oraz talentu. Docenione dziecko poczuje jeszcze większą motywację do dalszego rozwoju w danej dziedzinie, a także będzie po prostu szczęśliwe.

Spróbuj uczestniczyć w pasjach

Rozwijanie prawdziwych pasji powinno odbywać się zarówno w placówce edukacyjnej, czyli przedszkolu lub szkole, jak i w domu. Chcąc okazać jak największe zainteresowanie dziecku i pomóc jeszcze bardziej się rozwinąć, należy próbować chociaż minimalnie w nich uczestniczyć. Jeśli więc dziewczynka marzy aby zostać tancerką lub baletnicą, może warto zabrać ją na musical lub balet? Aspirujący sportowiec z pewnością ucieszy się zaś na wieść o tym, że zasiądzie wśród publiczności na ważnych zawodach. To przy okazji świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzy + dziesięć =