Jak opiekować się niemowlakiem?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Opieka nad niemowlęciem to niełatwe zadanie, wymagające od rodziców dużo odpowiedzialności i zaangażowania. Maluch w pierwszych miesiącach życia do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim jedzenia oraz snu. Zadaniem rodzica jest więc zapewnienie dziecku komfortowego snu i pożywnego mleka. Na jakość snu w dużym stopniu wpływa rodzaj zastosowanego materaca w łóżeczku. Należy pamiętać, że niemowlę powinno spać na równej powierzchni. Układanie dziecka na miękkiej poduszce może być niebezpieczne dla jego życia. Zdarzały się przypadki śmierci łóżeczkowej, gdy niemowlę nie mogło oddychać po zaplątaniu się w kołderkę lub poduszkę. Aby uniknąć takiej sytuacji warto sięgnąć po elektroniczną nianię z monitorem oddechu. Przykład takiego urządzenia znaleźć można na stronie https://mamaija.pl/elektronika/nianie-i-monitory/monitory-oddechu.html. Jeśli dziecko jest karmione z butelki, należy pamiętać, by była ona sterylna. Przygotowywane mleko musi mieć również odpowiednią temperaturę.

Prawidłowa pielęgnacja

Pielęgnacja niemowlęcia polega również na regularnym przebieraniu pieluszek. Dwa lub trzy razy w tygodniu zaleca się wykąpać malucha w specjalnie przygotowanej wannie. W pierwszych tygodniach życia dziecka rodzice muszą dbać o prawidłowe zagojenie się pępka, a także oczyszczanie oczu i dróg oddechowych. Do przemywania oczu najlepiej nadaje się sterylny wacik nasączony solą fizjologiczną, nosek najłatwiej oczyszczać przy użyciu wygodnego aspiratora. Żeby niemowlę prawidłowo się rozwijało i było odporne na infekcje, warto regularnie wybierać się z nim na spacery po okolicznych parkach czy lasach, gdzie znajduje się dużo świeżego powietrza. Komfortowe spacery znacząco ułatwiają nowoczesne wózki dziecięce. Przykładem sprzętu dobrej jakości jest wózek Maxi Cosi. Bezpieczne przewożenie dziecka samochodem umożliwiają bezpieczne foteliki samochodowe mocowane przy pomocy pasów lub systemu Isofix.

 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dziesięć − sześć =