Jak odpowiednio oznakować miejsce budowy?

Miejsce budowy na drodze może być także zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby zminimalizować ryzyko kolizji, wypadków, a także odpowiednio wcześniej przygotować kierowców do zmiany pasa ruchu lub konieczności wybrania innej drogi, należy odpowiednio taką budowę oznakować. Dobrze widoczne oznaczenia pomogą znaczącą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze zarówno dla kierujących samochodami, jak i dla samych robotników na budowie. Jak więc zaznaczyć miejsce budowy?

Roboty drogowe – znaki i inne oznaczenia

Prawo o ruchu drogowym jako podstawowe oznaczenie robót drogowych podaje znak A-14. Powinien on znaleźć się wszędzie tam, gdzie kierowca może spodziewać się osób pracujących na drodze, maszyn różnego rodzaju bądź przeszkód utrudniających ruch. Znak „roboty na drodze” może być łączony z tabliczkami, które doprecyzowują rodzaj robót, a także z sygnalizacją świetlną i innymi urządzeniami poprawiającymi bezpieczeństwo ruchu. Warto także wokół miejsca robót umieścić pachołki fluorescencyjne bądź inne, jak np. pachołki dostępne na stronie https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/tablice-kierujace-pacholki-slupki/pacholki-drogowe. W ten sposób dodatkowo możemy pokierować ruchem, sugerując kierowcom kierunek jazdy. Fluorescencyjne elementy zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo także w nocy lub przy złej pogodzie, a w wyjątkowo niekorzystnych warunkach na takich pachołkach można także umieścić lampy ostrzegawcze, które poinformują już z daleka o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwadzieścia + szesnaście =