Jak legalnie odzyskać dług?

Praca komornika wymaga przestrzegania wielu zasad. Pomimo faktu, że może on stosować różne środki przymusowe, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużnika, to wszystko musi być zrobione zgodnie z prawem. Sprawdzamy, jakim ograniczeniom podlegają komornicy, a także jakie warunki należy spełnić, by odzyskanie długu było legalne.

Licytacje nieruchomości

Największe ograniczenia występują w przypadku licytowania domów i mieszkań. Nie można na przykład wyrzucać z nich ludzi na przysłowiowy bruk. Na początku trzeba zapewnić im lokal socjalny, w którym będą mogli znaleźć schronienie po licytacji ich nieruchomości. Oprócz tego komornik w Piasecznie czy innym mieście musi przeprowadzić licytację w sposób pełnowartościowy. Nie można bowiem narazić byłych właścicieli domu bądź mieszkania na znaczne straty finansowe.

Gdy dojdzie do sprzedaży i automatycznie odzyskania długu, resztę środków należy zwrócić byłemu już dłużnikowi, oczywiście po potrąceniu wynagrodzenia za pracę kancelarii komorniczej, windykacyjnej, a także kosztów sądowych.

Przez wiele lat komornicy niestety nie dochowywali pełnych standardów jeśli chodzi o licytacje. Prowadzono sprzedaż nieruchomości w sposób jak najszybszy, przez co sprzedawano je po znacznie zaniżonej cenie, byle tylko wyciągnąć tyle, by udało się spłacić dług. Ludzie natomiast zostawali bez środków do życia. Dziś licytacje komornicze w sądzie w Piasecznie i innych miastach zostały objęte wieloma dodatkowymi obostrzeniami prawnymi i nie można już prowadzić ich w taki sposób jak kiedyś.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


2 × trzy =