Jak działają wyłączniki nożne?

W wielu zakładach przemysłowych stosowane są różnorodne wyłączniki, montowane przy maszynach, urządzeniach, a nawet całych liniach produkcyjnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa obsługującym je operatorom. Jednym z powszechnie wykorzystywanych przycisków tego typu jest tzw. wyłącznik nożny. Można go kupić m.in. w tym specjalistycznym sklepie z nowoczesnymi akcesoriami elektrycznymi: http://automatyka.elstat.com.pl/k256,wylaczniki-nozne-inne.html.

Elementy niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu

Wyłączniki nożne to specjalne przyciski, które umożliwiają włączenie albo unieruchomienie maszyny (ewentualnie pojazdu) bez konieczności używania rąk Funkcjonalność tego elementu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb konkretnego procesu, określonych wymagań technicznych i warunków środowiskowych. Wiele dostępnych na rynku modeli występuje w formie pedała wyposażonego w specjalną osłonę, która zabezpiecza go przed przypadkowym naciśnięciem, a jednocześnie chroni stopę przed różnymi spadającymi przedmiotami. Niekiedy też można spotkać wersje joystickowe, choć jest to rzadkość. Omawiane produkty są zazwyczaj wykonane z trwałych materiałów, takich jak choćby wzmacniane tworzywo PCV, metal albo aluminium. Działają na takiej zasadzie, że wmontowany w nie migowy lub wolnoprzełączający element odcina zasilanie w momencie naciśnięcia przycisku. Jeśli chodzi o zastosowanie, to są instalowane m.in. w zaawansowanych prasach, obrabiarkach przemysłowych, maszynach pakujących i tekstylnych, a także urządzeniach poligraficznych.

 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dziesięć − jeden =