Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej z promieni słonecznych, zyskuje każdego roku coraz większe rzesze zwolenników. Głównie dlatego, że panele szybko tanieją i niedługo nawet mniej zamożni ludzie będą mogli sobie na nie pozwolić. Oprócz tego jest to bardzo ekologiczne źródło prądu, ponieważ nie emituje żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Dziś sprawdzamy na jakiej zasadzie taki system działa.

Funkcjonowanie układu

Panele instalowane są na dachu i ustawiane pod takim kątem, by promienie słoneczne padały na nie pod najbardziej optymalnym kątem przez większość dnia. Gdy to się dzieje, na zaciskach elektrycznych pojawia się prąd stały, który następnie przewodami wędruje do dalszej części instalacji. By zapewnić maksymalną wydajność, czasami dodatkowo wyposaża się system w specjalne silniki, które mają za zadanie zmieniać pozycję w jakiej znajdują się panele fotowoltaiczne Poznań położony jest w takim miejscu, gdzie zdecydowanie warto to robić, ponieważ Słońce zatacza po niebie dość szeroki łuk. Jeśli urządzenia będą ustawione przez cały czas pod kątem możliwie zbliżonym do prostego względem promieni, efektywność będzie największa.

Wykorzystanie energii

Prąd stały z paneli można wykorzystać bezpośrednio tylko w przypadku podłączenia do grzałek, które mogą podgrzewać ciepłą wodę użytkową bądź kaloryfery. Chcąc wykorzystać energię w inny sposób, np. do oświetlenia czy sprzętów domowych, konieczny będzie inwerter. Szczegółowe informacje możemy znaleźć tutaj: https://consorenergia.pl/co-to-jest-inwerter-fotowoltaiczny-i-jakie-sa-jego-rodzaje-jak-dziala-inwerter/. W skrócie można to urządzenie określić jako przetwornik, który zamienia prąd stały pochodzący z paneli na przemienny, dostosowany do sieci energetycznej.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


12 + szesnaście =