Jak działają łożyska?

W mechanice istnieje reguła, że poszczególne części budowy danego obiektu łatwiej się po sobie toczą, aniżeli ślizgają. Dlatego wymyślono łożyska – aby znacznie ułatwić ruch jednego elementu względem drugiego. Są to zazwyczaj drobne części różnych urządzeń technicznych, mające za zadanie umożliwiać przeniesienie określonych obciążeń na konkretne podzespoły przy minimalnym tarciu. W praktyce polega to na tym, że łożysko podtrzymuje inny element maszyny w sposób pozwalający mu na względny ruch obrotowy.

Prosty mechanizm, od którego wiele zależy

Materiał łożyskowy charakteryzuje się dobrą odkształcalnością, wytrzymałością zmęczeniową, dużą odpornością na zatarcie, zużycie oraz korozję, a także wytrzymałością na spore naciski w wysokiej temperaturze pracy. Ponadto, tego rodzaju elementy budowy maszyn czy urządzeń doskonale przewodzą ciepło i są łatwo obrabialne.

Na rynku mamy do czynienia m.in. z łożyskami: ślizgowymi, kulkowymi, stożkowymi, igiełkowymi, wzdłużnymi, sprężystymi, magnetycznymi, hydraulicznymi czy baryłkowymi. Nie można również zapomnieć o tzw. łożyskach miniaturowych, wykorzystywanych w drobnych urządzeniach elektronicznych, pomiarowych oraz medycznych.

Omawiane elementy posiadają zazwyczaj dwie cylindryczne powierzchnie, z których jedna jest większa od drugiej. Owe cylindry, zwane też pierścieniami, mogą się ze sobą zarówno stykać, jak i nie mieć żadnego kontaktu – jest to zależne od zastosowania. Pierwszy pierścień (wewnętrzny) zostaje użyty do zamocowania łożyska na specjalnym wale, drugi zaś (zewnętrzny) do zamocowania go w danej obudowie albo oprawie.

Przeważnie częścią, która się obraca jest wał, natomiast częścią nieruchomą – obudowa. Istotnymi elementami łożysk są też bieżne – główna, odpowiadająca za przenoszenie największych obciążeń na ramę i pozostałe elementy wspierające konstrukcję, oraz pomocnicza, przenosząca pozostałe obciążenia działające w jakikolwiek sposób na łożysko.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


19 + dwadzieścia =